Sygnały wysyłane przez organizm
Sygnały wysyłane przez organizm
Dziś w dobie wszechobecnej informacji medycznej dostępnej dzięki stronom internetowym, specjalnym portalom medycznym lub video konferencjom ze specjalistami z różnych dziedzin bardzo łatwo zostać hipochondrykiem.
Każdy najmniejszy symptom jest często interpetowany jako początek poważnego schorzenia. Tak, obserwacja jest bardzo ważna, ale także ważne jest, by zwracać uwagę na istotne symptomy, a nie panikować z powodu najmniejszego kichnięcia.
Ból szczęki
Nagły ból szczęki pomimo braku bólu w klatce piersiowej może być sygnałem wskazującym na blokadę w sercu. Zwłaszcza jeżeli towarzyszy im płytki oddech i ból w okolicy serca. Jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem.
Spuchnięte kostki
Są sygnałem problemów z nerkami. Zmiany w funkcjonowaniu nerek powodują wzrost poziomu sodu w organizmie i obrzęk kostek i stóp.
Ataki astmy
Kłopoty z oddychaniem i ściski w klatce piersiowej mogą być objawiami wielu schorzeń, alergii sezonowej, ataków lękowych, ale także poważnych problemów, jak zawał serca. W przypadku zablokowania tętnic cała klatka piersiowa może być zainfekowana, a widocznym objawem jest właśnie atak astmatyczny.
Częste oddawanie moczu
Jeżeli sikamy za często to może być to objaw cukrzycy typu II. Ponieważ cukier gromadzi się we krwi organy muszą pracować mocniej, aby wyczyścić krew i to powoduje częste wizyty w toalecie. U mężczyzn częste oddawanie moczu może wskazywać na problemy z prostatą.
Permanentna czkawka
Czkawka, która nie ustaje może być spowodowana miejscowymi zaburzemiani, których źródłem są komórki rakowe w okolicy gardła lub nowotwór gardła. Trwała czkawka to także ostrzeżenie o problemach w mózgu ze wskazaniem szczególnym na udar mózgu.
Poczucie zimna
Jeżeli ciągle jest nam zimno może to oznaczać problemy z tarczycą, zwłaszcza jej niedoczynność. Powoduje ona zmniejszenie się ilości energii, która obniża temperaturę ciała.
Zmiany związane z wypróżnianiem
Zmiany związane z trawieniem i wypróżnianiem się jak biegunka, zaparcia, obecność krwi lub śluzu w stolcu to przyczyny wielu problemów zdrowotnych, najczęstsze z nich to zespół jelita drażliwego, rak, pasożyty jelitowe, ataki lękowe, nerwice.
Ból języka
Bolesny jezyk może wskazywać na brak witaminy B12, co prowadzi do niedokrwistości. Zwłaszcza jeżeli innymi symptomami są zmęczenie, słabe i łamliwe paznokcie.
Zarost na twarzy i łysienie typu męskiego u kobiet
To przyczyny schorzenia zwanego zespołem policystycznych owrzodzeń (PCOS). Choroba ta wpływa na układ endokrynologiczny, który reguluje gospodarkę hormonalną w naszym ciele, a objawami jej mogą, choć nie muszą, torbiele na jajnikach.
Niezaspokojone pragnienie
Cukrzyca powoduje, że organy w naszym ciele zmuszone są do wytężonej pracy, aby przywrócić równowagę we krwi. To z kolei powoduje uczucie odwodnienia i niezaspokojonego pragnienia.
Cieniutkie brwi
To bardzo specyficzny objaw, ale jeżeli twoje brwi stają się coraz cieńsze to oznacza problemy z tarczycą. Przerzedzanie się brwi, zwłaszcza na zewnętrznych krawędziach jest ważnym symptomem.
Mrowienie stóp i dłoni
Po raz kolejny cukrzyca jest przyczyną uszkodzenia nerwów, a objawem jest uczucie mrowienia lub ból w kończynach. Większość osób najpierw odczuwa mrowienie, a dopiero potem ból.
Utrata smaku
Naukowcy nadal nie poznali tajemnic Alzheimera, ale jej wpływ na mózg powoduje kontrolę układu nerwowego. Jednym z objawów jest właśnie utrata smaku, która występuje we wczesnych stadiach choroby, zanim pojawią się inne.
IB