Surogatki
Surogatki
Na pewno wiele z was spotkało się z terminem surogatka (łac ozn. matka zastępcza). Jest to kobieta, która zgadza się urodzić dziecko innym osobom. W Polsce kobiety takie nazywa się matkami zastępczymi.
Oczywiście procedura ta budzi wiele kontrowersji natury etycznej i prawnej, jednak dziś przywykliśmy już do tego, że coraz więcej kobiet zarabia w ten sposób. Oto garść faktów na temat surogacji.
Idealną kandydatką na matkę zastępczą jest kobieta, która wcześniej już była w ciąży i urodziła zdrowe dziecko. Poza tym powinna być zdrowa i mieć poniżej 40 lat. Zanim kobieta zostanie zaakceptowana przez jedną z agencji zajmujących się pośredniczeniem między przyszłymi rodzicami, a kobietami, które urodzą im dziecko, kandydatka musi przejść kompleksowe badania fizyczne i psychiczne. Poza tym bycie matką daje duże gwarancje na to, że kolejna ciąża nie będzie ryzykiem dla ciężarnej.
Nie wszystkie stany godzą się na surogację. Nie jest ona legalna wszędzie lub prawa regulujące jej zasady zmieniają się w zależności od stanu. Jest wielu prawników specjalizujących się w surogacji, więc decydując się na nią należy skorzystać z usług specjalisty.
Surogacja jest bardzo kosztowną procedurą. Koszty całego procesu, na który składa się między innymi zapłodnienie metodą In-vitro oraz opieka lekarska podczas trwania ciąży i pokrycie kosztów surogatki związanych z ciążą może wahać się od $50 do $200 tys.
Surogatki zanim zostaną zaakceptowane i zajdą w ciążę przechodzą tzw. próbny okres (trial run, mock pregnancy) podczas, którego podawane są im hormony estrogen i progesteron, by upewnić się, że są odpowiednio przygotowane do przyjęcia zarodka i czy nie ma przeciwskazań i problemów.
Surogatki mogą być matkami zastępczymi więcej niż jeden raz. Oczywiście wszystko uzależnione jest od stanu zdrowia, wieku i szans na kolejną ciążę.
Jeżeli chodzi o Polskę to „Zgodnie z ustawową definicją matki wprowadzoną do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nowelizacją z 6 listopada 2008 jest nią wyłącznie kobieta, która urodziła dziecko (art. 619 k.r.o.). W związku z tym do aktu urodzenia wpisuje się matkę zastępczą. Fakt, że surogatka nie jest „genetyczną” matką dziecka, jest z prawnego punktu widzenia bez znaczenia i nie można na tej podstawie dokonać zaprzeczenia jej macierzyństwa. Przekazanie praw rodzicielskich do dziecka (w tym zwłaszcza władzy rodzicielskiej) może się odbyć tylko na zasadzie przysposobienia (zwłaszcza adoptio in plena). Decyduje o nim tylko sąd opiekuńczy, kierując się jedynie dobrem dziecka”.
Surogacja wkroczyła także do kultury. W 1985 roku w Toronto Margaret Atwood opublikowała antyutopijną powieść „Opowieść podręcznej” („The handmaid’s tale”). Doczekała się ona dwóch ekranizacji, w 1990 roku filmowej w reżyserii Volkera Schlöndorffa i w 2017 telewizyjnej, która właśnie zebrała garść (8, w najważniejszych kategoriach) nagród Emmy.
IB