Jak pokonać poczucie winy
Jak pokonać poczucie winy
Gdy coś pójdzie nie tak, automatycznie szukamy kogoś, kogo możemy obarczyć winą za niepowodzenie.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że świat jest skomplikowany i nie tylko działanie jednostki spowoduje fiasko, ale na wynik może wpłynąć szereg niezależnych od nas zdarzeń. Złe rzeczy się zdarzają mimo naszych usilnych starań. Poniżej metody na pokonanie poczucia winy.
Sięgnięcie w głąb duszy i rozpoznanie co kryje się za poczuciem winy zamiast dodawanie dodatkowego stresu poprzez ciągłe rozmyślanie i przeżywanie sytuacji. Dojście do źródła dlaczego obwiniamy siebie, pomoże znaleźć rozwiązanie i przezwyciężyć to uczucie. Przy notorycznym obwinianiu się konieczne jest odnotowywanie z detalami uwzględniając dzień i powód, dlaczego czujemy się źle. Dzięki temu powracając wstecz np. 2 tygodnie można zaobserwować powtarzające się sytuacje, co pomoże wskazać powód, dlaczego mamy poczucie winy.
Wakacje lub czas wolny jest rzadko odpoczynkiem, a nie rozmyślaniem, co by można produktywnego było zrobić przez ten czas. Jeśli te myśli utrzymują się w naszej głowie to dodają nam jedynie dodatkowego stresu. Każdy potrzebuje ucieczki i przerwy od codziennych niepokojów i zmagań, by móc się zregenerować.
Spędzamy więcej naszej energii na rozmyślaniu o naszych błędach aniżeli wymagałoby ich naprawienie. Jeśli mamy poczucie winy z powodu pójścia na zakupy przez weekend zamiast spędzenia czasu z dziećmi, można to naprawić wieczorem razem grając w gry planszowe lub bawiąc się na zewnątrz.
Bądź swoim przyjacielem. Spojrzenie na własne błędy z czyjejś perspektywy jest dobre, ponieważ jesteśmy bardziej surowi względem nas samych aniżeli wobec kogoś innego w podobnej sytuacji. Konieczne jest potraktowanie siebie delikatniej w takim samym stopniu jakbyśmy postąpili z drugą osobą.
Reakcja innych ludzi może spowodować poczucie winy nawet jeśli nie zrobiliśmy nic złego. Powiedzenie „nie” w momencie relaksowania się i odbudowywania równowagi psychicznej po ciężkim dniu, nie robi z ciebie złego przyjaciela. To że użyjemy słowa „nie”, aby odciążyć samych siebie od obowiązków i sytuacji nie może być powodem do powstania poczucia winy.
Wybaczenie sobie czegokolwiek, co wywołuje w nas poczucie winy. Należy stawić czoło każdej jednej rzeczy, która nas obarcza. Może to być list przepraszający napisany do tej osoby, można też to zrobić osobiście. Zrobienie czegoś pozytywnego to pierwszy krok do przodu, aby móc wybaczyć sobie.
Jeśli konkretny incydent przynosi nam poczucie winy, warto skonsultować się z przyjacielem lub z kimś z rodziny, kto był obecny podczas danej sytuacji, co może przynieść nowe spojrzenie na to wydarzenie.
Niekoniecznie jesteśmy wszechstronnie uzdolnieni, ale zawsze jest coś, co robimy dobrze i na tym warto się skupić. Jesteśmy surowymi krytykami jeśli chodzi o naszą osobowość, ale mamy też zalety i warto o tym pamiętać i często o tym sobie przypominać. Nie zapominajmy o wyrozumiałości dla siebie. Kieliszek wina, czekolada, czy popcorn to mały luksus, aby poczuć się lepiej.
Barb