Jak dbać o pierścionek zaręczynowy
Jak dbać o pierścionek zaręczynowy
Historia pierścionka ślubnego sięga 5 tys. lat i od zarania miała symbolizować miłość.
Pierwsze wzmianki pochodzą ze starożytnego Egiptu. U Rzymian pierścionek głównie przedstawiający dwie złączone ręce był symbolem małżeństwa. Co ciekawe małżonkowie nie nosili ich na tych samych palcach, choć już wtedy wierzono, że pierścionek powinien być na palcu, gdzie znajduje się żyła połączona z sercem.
Podczas chrześcijańskich ceremonii ślubnych ksiądz dotykał pierścionkiem lub później obrączką kolejnych palców dłoni. I tak mówiąc w imię Ojca dotykał kciuka, Syna, palec wskazujący i Ducha Św. środkowy i na czwarty palec nakładał obrączkę jednocześnie kończąc Amen. Kiedyś pierścionki noszone były na lewej ręce, gdyż wykonane były z miękkiego metalu, a skoro większość ludzi jest praworęczna, to tak zapobiegano ich zniszczeniu i uszkodzeniu.
W Europie (Niemcy, Norwegia) w wielu krajach pierścionek/obrączkę nosi się na prawej ręce. Jest to typowe dla małżeństw jednej płci, wdów i wdowców oraz jako demonstracja niezależności ekonomicznej kobiet (od 1920 r). Osoby leworęczne noszą ją też na prawej, po prostu dla wygody. Na Węgrzech pierścionki zaręczynowe są rzadkością, zamiast niego kobieta otrzymuje obrączkę, którą do momentu ślubu nosi na lewej dłoni, po nim zaś przekłada na prawą. W Skandynawii już od momentu zaręczyn kobieta nosi na lewej dłoni obrączkę, do której pan młody w trakcie ceremonii ślubnej dokłada drugą – identyczną.
Pierścionek zaręczynowy dziś uważany jest za jeden z najważniejszych rodzajów biżuterii kobiecej. Skrupulatnie wybierany i kosztowny ma błyszczeć swoim urokiem przez lata. Aby zatrzymać jego piękno trzeba o niego właściwie dbać i pielęgnować.
Wykupienie ubezpieczenia pomoże go zabezpieczyć w razie zgubienia, kradzieży lub uszkodzenia. Ważne jest, aby regularnie co 5 lat oszacowywać go, ponieważ wartość diamentów i metali szlachetnych wzrasta i aby w razie straty ubezpieczenie pokryło obecną jego wartość.
Nie zdejmuj pierścionka w toalecie. Jest duże prawdopodobieństwo, że wpadnie do ścieku, zapomni się go lub ktoś go weźmie.
Nie dotykaj głównego kamienia. Diamenty i drogocenne kamienie są jak magnes i przyciągają kurz, brud i pot. Przy zdejmowaniu go z palca należy trzymać z boków, co zapobiegnie jego zabrudzeniu i zamglonemu wyglądowi.
Profesjonalne czyszczenie i polerowanie jest zalecane, aby zatrzymać jego piękno.
Unikaj ostrych chemikaliów takich jak wybielacz. Mogą uszkodzić kamień zwłaszcza szmaragd i spowodować zmatowienie wykończenia. Także podczas używania środków do czyszczenia lepiej jest go zdjąć.
Nie uderzaj nim w twarde materiały, bo można przez to wyszczerbić wartościowy kamień.
Zdejmij go wykonując prace domowe takie jak zmywanie naczyń, sprzątanie oraz prace w ogródku.
Umów się raz w roku z jubilerem, aby sprawdzić czy wszystko jest z nim w porządku, zwłaszcza czy diament nie jest poluzowany.
Porozkładaj w domu specjalne naczynia na pierścionek, koniecznie w sypialni przy łóżku, w kuchni i w łazience. Jeśli wychodzisz i musisz zdjąć pierścionek warto go założyć na łańcuszek, aby go nie stracić.
Barb