Zespół cieśni kanału nadgarstka
Zespół cieśni kanału nadgarstka
Zespół cieśni kanału nadgarstka (łac. syndroma isthmi canalis carpi) to stan chorobowy powstały w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego (łac. nervus medianus) biegnącego w kanale nadgarstka. Tyle definicji. Ale o co w tym wszystkim chodzi?
Kanał nadgarstka to wąskie, sztywne przejście więzadła i kości u podstawy ręki, w którym mieści się nerw środkowy i ścięgna, które zginają palce. Nerw środkowy zapewnia odczucie po stronie kciuka oraz do palca wskazującego, środkowego i części palca serdecznego, wyłączając najmniejszy palec.
Kontroluje on również niektóre małe mięśnie u podstawy kciuka. Zespół cieśni nadgarstka występuje, gdy kanał nadgarstka zostaje ściśnięty na wysokości nadgarstka, co przeszkadza w prawidłowym przekazywaniu wiadomości do mięśnia.
Symptomy, które pozwolą rozpoznać to schorzenie to:
Drętwienie ręki
Objawy te często nasilają się z czasem, ale przeważnie zaczynają się od drętwienia palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego i utraty czucia w dłoni.
Ból ręki i nadgarstka
Jeżeli nie ma widocznej przyczyny bólu to za połączenie mrowienia z bólem odpowiedzialny jest zespół cieśni.
Ból nasila się w nocy
Objawy mogą występować o każdej porze dnia, ale jeżeli nasilają się wieczorem i najgorsze są w nocy to jest to ważny sygnał. Dzieje się tak dlatego, że ludzie często śpią ze zgiętymi nadgarstkami, co jeszcze bardziej drażni tunel nadgarstka.
Sztywne dłonie o poranku i brak precyzji ruchów
Całonocny ból powoduje, że dłonie są obolałe i sztywne, gdy wstajemy. Nawet, gdy mięśnie zaczynają się rozluźniać, a czucie powraca do rąk, często mogą występować problemy z użyciem dłoni do prostych czynności, takich jak robienie kawy lub zapinanie koszulki.
Osłabione mięśnie dłoni i osłabienie chwytu
Powoduje to ograniczenie sprawności dłoni i problemy przy czynnościach takich jak otwieranie słoika lub lodówki.
Wypadanie przedmiotów z dłoni i utrudnione zaciskanie
Z powodu braku kontroli nad palcami i dłonią pojawiają się problemy z chwytaniem i utrzymaniem przedmiotów.
Spuchnięte palce
Obrzęk nadgarstka to typowy syndrom zmian chorobowych, ale często może on przechodzić także na palce i całą dłoń, czasem jest to tylko odczucie pomimo widocznej opuchlizny.
Uczucie pieczenia
Ponieważ nerw, który kontroluje rękę jest ściśnięty, nie pracuje normalnie, dlatego pojawia się spontaniczne odczucie pieczenia.
Swędzenie
Jeżeli dłonie i nadgarstki swędzą i nie ma innej przyczyny jak np. alergia to jest to symptom reakcji nerwowej związanej z kanałem nadgarstka.
Problemy z wyczuciem temperatury
Zespół cieśni często zakłóca dokładność odczuć na obszarze dłoni, dlatego wrażliwość na ciepło i gorąco jest ograniczona.
Przyczyną choroby może być reumatoidalne zapalenie stawów, może też mieć ona charakter choroby zawodowej. Często występuje także u kobiet w ciąży. Zespół cieśni kanału nadgarstka występuje także przy częstej i długotrwałej pracy z myszką komputerową. Najważniejszym sposobem na leczenie jest nieużywanie chorej ręki. Przy lekkim uszkodzeniu nerw regeneruje się po około 3–4 miesiącach. Zaleca się również wizytę u neurologa w celu oceny stopnia choroby oraz zalecenia sposobu leczenia.