Nocne pocenie się i pobudki
Nocne pocenie się i pobudki
Ważnym elementem zdrowego stylu życia jest odpowiednio długi i spokojny sen. Niestety w dzisiejszych czasach bardzo mało osób może powiedzieć, że przesypiają całą noc i budzą się rano wypoczęci.
Przyczyną tego są różnego rodzaju zaburzenia, nocne poty i częste podbudki. O czym mogą świadczyć?
Nocne poty
Najpopularniejsze wytłumaczenie to podwyższona temperatura w sypialni, tu rozwiązaniem jest po prostu jej obniżenie. Poza tym pocenie się może być chronicznym problemem, który także wymaga zdiagnozowania. Ale może być to także oznaka poważnych chorób. Tak więc czas poobserwować własny organizm. Pocenie się nocne może być skutkiem ubocznym przyjmowania pewnych lekarstw. Jeżeli nie są to leki na przeziębienie lub przeciwgorączkowe to znaczy, że są one nieodpowiednio dobrane, albo stan naszego zdrowia jest o wiele poważniejszy. Wówczas trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeszcze inną przyczyną nocnych potów mogą być różnego rodzaju infekcje bakteryjne lub wirusowe np. zapalenie szpiku, zapalenie wsierdzia lub ropień. Kolejną poważną kwestią jest potencjalna obecność nowotworu, zazwyczaj chłoniaka ziarniczego. Wtedy chory dodatkowo traci także na wadze. Nocne pocenie się ma także związek z nadczynnością tarczycy i oczywiście z menopauzą.
Pobudki
Budzenie się w środku nocy „bez powodu” może być również przyczyną problemów zdrowotnych. Oczywiście najpopularniejszą jest jedzenie zbyt późno zbyt obfitej kolacji, czyli nieżyty żołądkowe lub kłopoty z trawieniem. Inne to problemy hormonalne i psychiczne. Nocne pobudki mogą więc zwiastować zaburzenia funkcjonowania tarczycy. Osoby z tymi problemami rozbudzają się między 21 a 23. Pobudki między 23 a 1 w nocy zwykle związane są z problemami z woreczkiem żółciowym, a kiedy towarzyszy im silny ból należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Najczęstsze są jednak pobudki między 1 a 3 w nocy. Zwykle borykają się z nimi osoby, które mają dużo toksyn w organizmie. Za detoksykację odpowiada wątroba. Jeśli więc dzieje się to raz na jakiś czas, to warto zatroszczyć się o zdrową dietę, która będzie bogata w płyny, zwłaszcza w wodę mineralną. Osoby, które budzą się pomiędzy 3 a 5 nad ranem mogą mieć problemy z płucami. W tych godzinach palaczom doskwiera także uciążliwy kaszel i pojawia się chęć zapalenia papierosa. Pobudki między 5 a 7 rano nie są czymś wyjątkowym, ponieważ w tych godzinach większość z nas wstaje do pracy. Ale przyczynami mogą być także problemy żołądkowe np. nagła potrzeba wypróżniania się. Najpopularniejsza przyczyna porannych pobudek ma ścisły związek z życiem pod presją i stresem. Antidotum na to może być sauna, basem lub spacer przed snem.
IB