Dzień Konsumenta
Dzień Konsumenta
Dzień Konsumenta obchodzony jest co roku w rocznicę przemówienia Johna F. Kennedy’ego z 1962 r. wygłoszonego w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Prezydent USA przedstawił wówczas cztery podstawowe prawa konsumentów – do informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji. Po raz pierwszy obchody odbyły się w 1983 roku, oczywiście w rocznicę przemówienia głowy państwa.
W Polsce tradycja obchodzenia Światowego Dnia Konsumenta jest znacznie krótsza. Zaczęła się ona w 2000 roku. Tym niemniej zawsze włączają się do jej obchodów instytucje publiczne zajmujące się ochroną interesów konsumenta np. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i organizacje pozarządowe.
Co roku celebracje mają także jakieś przewodnie hasło. Były nimi min.: konsument i jego rzecznik, junk food – niezdrowa żywność dla dzieci. W 2018 roku hasłem przewodnim jest „Making digital marketplace farier”, czyli uczynienie rynku internetowego bardziej sprawiedliwym. A więc uwzględnianie uprawnień konsumenta do reklamacji produktu lub reklamowanie produktów rzeczywiście oferowanych przez daną stronę. Pomysł na tegoroczną kampanię jest rozwinięciem projektu i kapanii z zeszłego roku, czyli #BetterDigitalWorld, która miała na celu polepszenie sytuacji konsumentów kupujących w sieci. I nie chodziło tylko o przestrzeganie praw, ale także lepsze doinformowanie osób korzystających z tej formy zakupu. Poza tych chciano poprawić dostęp do zakupów internetowych większej ilości konsumentów na całym globie oraz promować sprawdzone, bezpieczne rynki/strony oferujące różnego rodzaju produkty.
Skąd ten pomysł?
Otóż zauważono, że kupowanie usług i produktów online zmieniło sposób w jaki kupujemy. Ten nowy sposób handlu otworzył także nowe możliwości dla konsumentów i zwiększył wygodę zakupu w skali dotąd niespotykanej. Jednakże wraz z korzyściami elektroniczny handel rodzi kluczowe problemy dla konsumentów, takie jak: dostęp do uczciwych i bezpiecznych rynków, pewność, że otrzymają odszkodowania lub rekompensatę, gdy coś idzie nie tak, a także narażenie na oszustwa. To właśnie są ważne aspekty jakimi powinien zająć się ruch konsumencki, aby zapewnić bezpieczniejsze i sprawiedliwsze rynki wirtulane dla wszystkich.
Światowy Dzień Praw Konsumenta jest szansą na wywarcie rzeczywistego wpływu na przestrzeganie i egzekwowanie praw konsumentów. Oczywiście akcja ta, jak jest to dziś bardzo popularne, jest rozpropagowana we wszystkich mediach socjalnych, a dołączyć do niej można dzięki hasztagowi #BetterDigitalWorld.
IB