Rozwijanie kreatywności u dzieci
Rozwijanie kreatywności u dzieci
Kreatywność to umiejętność myślenia, zdolność tworzenia, często określana jako talent.
W codziennym życiu kreatywność jest nam potrzebna do rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów, logicznego myślenia. Pomaga nam w wydobyciu naszego potencjału twórczego w wychodzeniu poza schematy oraz w byciu innowacyjnym.
Ponieważ tak ważna jest kreatywność, rodzice i opiekunowie powinni zadbać o rozwijanie jej w dziecku już od najmłodszych lat. Najważniejsze w tym całym procesie jest, aby dziecku pozwalać eksperymentować i popełniać błędy. Jak to się potocznie mówi “człowiek uczy się na własnych błędach”. Taka jest prawda, pozwalając dziecku popełniać błędy pozwalamy mu zrozumieć czego nie należy robić oraz jak rozwiązać dany problem. Bardzo ważne jest aby dziecko inspirować, dawać mu pomysły do tworzenia czegoś nowego, pozwolić zadawać pytania oraz wspierać jego kreatywność.
W naszych przedszkolach używamy szereg ćwiczeń i technik tak, aby maksymalnie z każdego dziecka wydobyć jego potencjał twórczy. Wiadomo, że każde dziecko jest utalentowane w innej dziedzinie, dlatego staramy się kłaść nacisk na indywidualną pracę z każdym dzieckiem i rozwijanie jego talentów. Z całą pewnością w naszym systemie kształcenia odchodzimy od utartych schematów i regułek na rzecz kreatywnych ćwiczeń. Właśnie nauką przez zabawę wychodzimy poza ramowe zasady nauczania i pozwalamy dzieciom myśleć, inspirując je jedynie do działania.
To co chyba najbardziej kojarzy nam się z kreatywnością to zajęcia plastyczno-techniczne. Na nich pozwalamy dzieciom tworzyć rozmaite rzeczy. Praca z plasteliną, kolorowanie, malowanie, wycinanie, to coś, co pozwala dzieciom się rozwijać. W naszym przedszkolu wyobraźnia dziecka jednak nie ma ograniczeń. Nie zwracamy dzieciom uwagi, gdy konia namalują na niebiesko, a ich stworki z plasteliny są takie, jak dzieci sobie tego życzą, a nie takie, jakie Pani każe. Oczywiście są zajęcia, w których wszystkie dzieci robią konkretną, narzuconą przez nauczyciela prace, bo musimy pamiętać o tym, że istnieje rzeczywistość, a nie żyjemy tylko marzeniami i wyobrażeniami, ale wiele czasu dzieci spędzaja na tworzeniu dowolnie wybranych przez siebie prac. Ale same zajęcia plastyczno-techniczne to jedynie część zajęć kształcących wyobraźnię dziecka. W zasadzie w każdej dziedzinie staramy się uczyć dzieci kreatywności. Zaczynając już od czytania dzieciom książeczek pobudzamy ich wyobraźnię. Zadania matematyczne są u nas połączone z logicznym myśleniem. Nie dajemy dzieciom utartych formułek a pozwalamy im na przykład dopasować kształty do kształtów, wykluczyć niepasującą figurę geometryczną z szeregu takich samych figur, porównać wielkości, masy, długości. Podczas zajęć językowych pozwalamy dzieciom dokończyć zdanie. Prowokujemy burzę mózgów, tak by dzieci wymyślając kolejne zagadnienia pracowały nad używaniem języka polskiego, zasobem słów, stylem wypowiedzi. Bardzo ciekawie nasze Panie prowadzą również zajęcia muzyczne. Zajęcia te polegają na słuchaniu muzyki, tańczeniu, rozróżnianiu dźwięków, słuchaniu różnorodnych stylów muzycznych, ale również na tworzeniu własnej muzyki, budowaniu swoich własnych instrumentów muzycznych…
Stosując opisany powyżej sposób wychowania dzieci, mamy pewność, że dzieci na naszych zajęciach się nie nudzą. Ponieważ mówi się, że kreatywność jest kluczem do sukcesu, wiemy, że dzieci wyniosą z takich zajęć maksymalnie dużo wiedzy oraz mamy pewność, że dzieci myślą samodzielnie i rozwiązują szereg zadań same, bez niczyjej pomocy. To natomiast daje nam pewność, że wychowamy młodych, zdolnych uczniów, a w przyszłości osoby innowacyjne, które poprzez swoją pomysłowość i zdolności znajdą wszędzie prace i dadzą sobie wyśmienicie radę w życiu.
Polecam, aby na podstawie przedstawionego tekstu rodzice również i w domu próbowali sami rozwijać w dzieciach kreatywność, pomysłowość, czy jak to się potocznie mówi talent.
Beata Roszkowski pedagog i dyrektor Przedszkoli Happy Kids oraz mama 2 wspaniałych chłopców 773-427-5437 www.HappyKidsPreschool.org Tekst sponsorowany
Comments (0)