Sposoby na lepsze zorganizowanie się
Sposoby na lepsze zorganizowanie się
Dzięki dobrej organizacji jesteśmy w stanie wszystko zrobić na czas, mieć porządek w domu i spędzić czas z rodziną. Poniżej sposoby, które ułatwią nam codzienne zmagania z obowiązkami.
Wewnętrzną stronę drzwiczek szafek kuchennych użyj jako ukrytą tablicę informacyjną zawierającą rzeczy, które są do zrobienia, listę zakupów czy nawet kupony. Praktyczna może się okazać przyczepiona zmywalna winylowa tablica, na której można pisać nowe i usuwać już nieaktualne dane.
Wykorzystaj ściany zawieszając na nich ozdobne kosze, w które możesz włożyć gry, czasopisma, książki oraz inne rzeczy.
Wyznaczenie miejsc na daną rzecz, ułatwi szybkie jej odnalezienie jak i pozwoli utrzymać porządek. Pomocne będą wszelkiego rodzaju pojemniki dopasowane do wystroju wnętrza, koszyki, tacki, pudełka, haki.
Mały wiklinowy koszyczek na stoliku przy sofie to idealne miejsce na pilot do telewizora, który tak często ginie.
Pozbądź się rzeczy które są zniszczone, złego rozmiaru lub które od dłuższego czasu nie były noszone. Rób porządki sezonowo w szafie. Wymyśl system, który pomoże ci sprawdzić, w których ubraniach nie chodzisz i po prostu usuń je stamtąd. Przykładem może być różne powieszenia wieszaka z ubraniem w szafie. Powieszony tyłem znaczy noszone, natomiast przodem nie noszone.
Miejsce na buty przy wejściu oraz w pokoju dziecka pojemnik na jego buty skróci czas szukania butów.
W dziecięcej sypialni umieść pojemnik na brudne ubrania z dwoma kieszeniami, aby dziecko samodzielnie rozdzielało ciemne ubrania od jasnych.
Pojemniki z dziecięcymi ubraniami opisz tak, aby zawierały datę i rozmiar co zapobiegnie w przyszłości przeszukiwania wielu z nich w celu znalezienia jednej rzeczy.
Wodoodporne plastikowe pojemniki lub np. ławeczka ze schowkiem, będą idealne na zabawki do zabawy na zewnątrz.
Dodatkowa lodówka lub zamrażarka w garażu przyda się jako dodatkowe miejsce na zakupy.
Stworzenie list informacyjnych. Czy to będzie informacja dla niani czy na temat wycieczki. Warto mieć ją zapisaną na komputerze, ale też wydrukowaną, umieszczoną najlepiej w pobliżu telefonu.
Wprowadzenie w kalendarzu telefonu komórkowego alarmu przypominającego tydzień wcześniej o wydarzeniach rodzinnych, płatnościach, wymianie filtra w piecu itp. Dodatkowe dni dadzą ci wystarczająco dużo czasu, aby się do tego przygotować.
Zainstaluj zegar w każdej łazience, pomoże ci to kontrolować czas.
Zawsze miej zapasowe klucze, dezodorant, „drugą trasę”, aby dziecko zawieść do szkoły.
Wszystkie ważne dokumenty trzymaj w jednym segregatorze zafoliowane, w miejscu znanym wszystkim członom rodziny oraz łatwe do wzięcia w razie potrzeby natychmiastowej ucieczki.
W samochodzie umieść pudełko, do którego będziesz wkładać rzeczy nieużywane przez ciebie, a które możesz przeznaczyć na cele charytatywne. Przez to powiększy ci się miejsce w szafie.
Trzymanie rachunków w jednym, widocznym miejscu, ułatwi odnalezienie danego rachunku w razie potrzeby. Należy też pamiętać o systematycznym usuwaniu już niepotrzebnych.
Zdjęcia i informacje zapisane na komputerze warto też mieć je dodatkowo zapisane na przenośnej pamięci.
Stworzenie głównej listy regularnych rachunków i wydatków. Co miesiąc spisanie aktualnych i wykreślanie tych, które zostały zapłacone. Ten sposób pomoże się zorientować, którego rachunku nie otrzymaliśmy i uregulować dług przed naliczeniem kary.
Dwa razy do roku sprawdź daty przydatności produktów kosmetycznych i lekarstw.
Oznaczenie kluczy z charakterystyczną nakładką lub zrobienie klucza np. w kwiatki do ogrodowego schowka, w paski do pracy, a w domki do domu ułatwi i przyspieszy znalezienie klucza, którego potrzebujesz w danym momencie.
Barb