Jak dobieramy się w pary
Jak dobieramy się w pary
Większość z nas szuka życiowego partnera, niezależenie od tego, czy mamy nadzieję, że razem z nim dożyjemy starości, czy też spodziewamy się spędzić z nim pewien etap swojego życia. Psychologia zwraca uwagę na dwie czołowe teorie.
Pierwsza z nich oparta jest na teorii ewolucji i zakłada, że podświadomie kierujemy się pragnieniem przedłużenia gatunku, dlatego wybieramy osobę, którą rozpoznajemy jako tą która posiada geny, które po połączeniu z naszymi będą najlepsze. Oczywiście, nie dzieje się to na poziomie świadomym, dlatego partnerzy najczęściej nie potrafią uzasadnić swoejgo wyboru. Dlatego mężczyźnie spodoba się ta kobieta, która ma większe szanse na zdrowe urodzenie dziecka, panie natomiast wybiorą tego kandydata, którego cechy będą sugerować, że jest w stanie zaopiekować się nimi w czasie ciąży i opieki nad małym dzieckiem.
Druga to teoria społeczna mówiąca o tym, że od cech ocenianych jako sprzyjające przedłużeniu gatunku ważniejsze są te, które poszczególnym płciom przypisało dane społeczeństwo. Dlatego w przyszłości wybieramy kogoś, kto spełnia wzorce wpojone nam w dzieciństwie. Takie stanowisko zakłada też, że pożądane cechy zmieniają się wraz ze zmianami w społeczeństwie. Kiedyś najważniejsze było to jaką pozycję zajmuje mężczyzna i ile zarabia, dziś kiedy możliwości obu płci wyrównują się dla pań ważniejsze staje się to, czy mężczyzna będzie w stanie je zrozumieć. Natomiast panowie interesują się kobietami robiącymi karierę. Mniej atrakcyjne stały się cenione dawniej cechy, takie jak umiejętność prowadzenia domu, gotowania czy zapewnienie atmosfery bezpieczeństwa.
Istnieje jednak kilka cech decydujących o wyborze partnera, które są niezmienne i niezależnie od okoliczności pozostają takie same:
Otwartość i przywiązanie
Spędzanie z kimś większej ilości czasu sprawia, że zwiększają się szanse na pojawienie się sympatii, zaakceptowanie się, a w końcu na zakochanie. Z kolei zażyłość w sprzyjających warunkach przeradza się w przyjaźń, ta z kolei w coś więcej.
Atrakcyjność fizyczna
To co piękne przyciąga wzrok. Sztuką (bardzo pożądaną przez wielu) jest zdolność dostrzeżenia piękna osoby, charakteryzującej się urodą różną od powszechnie przyjmowanego wzorca.
Osobowość i charakter
Zwłaszcza posiadane uzdolnienia oraz ciepło emocjonalne przyciąga innych do nas. Zazwyczaj fascynują osoby inteligentne będące ekspertami w jakiejś dziedzinie, a jeżeli przy tym są grzeczne, otwarte i mają dozę empatii to stają się wymarzonym partnerem.
Podobieństwo
Częściej wybieramy tych, którzy są do nas podobni, z którymi więcej nas łączy, niż tych, którzy są kompletnie od nas inni. Łatwiej jest dzielić codzienność i wspólnie podejmować decyzje z osobą, która kieruje się tymi samymi wartościami i myśli w podobny sposób. Związek z taką osobą pozwala nam także na zaakceptowanie siebie i dostrzeżenie własnej wartości.
Odległość nas dzieląca
O wiele łatwiej i szybciej można zbudować trwały związek, jeżeli mamy możliwość spotykania się każdego dnia. Codzienna komunikacja wzmacni więzi i cementuje związek.
IB