Na czym polega trening EMS
Na czym polega trening EMS
W dziedzinie sportu i fitnessu pojawiła się nowa metoda EMS (Electrical Muscle Stimulation), która ma być efektywniejsza od tradycyjnych treningów. Wywodzi się z fizjoterapii a w ostatnich latach stała się bardzo popularna jako trening fizyczny.
Główną rzeczą treningu EMS jest wykonywanie określonych ćwiczeń z jednoczesnym wykorzystaniem technologii. Cały trening wykonywany jest w stroju, do którego przymocowywane są elektrody pomagające mózgowi wysyłać impulsy do mięśni. Elektrostymulacja mięśniowa polega na pobudzaniu mięśni za pomocą impulsów prądu stałego i zmiennego. Impulsy muszą cechować się różną częstotliwością. Zwiększa się przez to wydajność pracy mięśni, co jest porównywalne do efektu przy ciężkim treningu.
Elektrostymulacja mięśniowa jest treningiem przeznaczonym dla każdego. Można go uprawiać bez względu na wiek, płeć. Odpowiednio dobrany i przeprowadzony pod nadzorem profesjonalnego trenera pomoże wymodelować sylwetkę i pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Nie ma tu znaczenia stopień zaawansowania. Ćwiczenia są bezpieczne dla osób początkujących oraz dla tych co regularnie ćwiczą. Cały trening odbywa się bez nadmiernego przeciążenia stawów. Przeciwwskazania to ciąża, wszczepiony rozrusznik serca, cukrzyca, miażdżyca.
Każdy wysyłany impuls ma różną częstotliwość i dobiera się go w zależności od konkretnej grupy mięśniowej. Dzięki czemu rezultaty są już widoczne po 4- 6 tygodniach treningu. Co niektórzy twierdzą, że już po pierwszym treningu można zauważyć zmiany. Podczas zmaksymalizowanego treningu może być napędzanych nawet 9 głównych partii mięśniowych. Sprawia też, że spala się tłuszcz nie tylko podczas treningu ale nawet do 48 godzin po jego zakończeniu. EMS wpływa na zwiększenie wytrzymałości mięśni, polepsza jędrność i elastyczność skóry, poprawia wydolność fizyczną a przede wszystkim modeluje sylwetkę.
Plan treningowy jest dobierany indywidualnie w zależności od zamierzonego efektu końcowego. Jest to jedna z opcji treningu dla zapracowanych lub osobom z przeciwwskazaniami do wykonywania intensywnych ćwiczeń. Proste i nieskomplikowane ruchy wspomagane przez wysyłane impulsy do mięśni przez jedyne 20-30 minut raz w tygodniu to maksymalne wykorzystanie czasu poświęconego na trening. Szacuje się, że jest 40% efektywniejszy w porównaniu z klasycznego treningiem. I tak np. trening może polegać na zwykłym leżeniu, ćwiczeniach podczas stania lub bardziej aktywna seria ćwiczeń.
Barb