Refleksologia czyli gdzie uciskać
Refleksologia czyli gdzie uciskać
Nie tylko na stopach ale także na dłoniach znajduje się szereg punktów powiązanych z organami wewnętrznymi. Uciskanie lub ugniatanie ich pozwala na pozbycie się bólu i wzmocnienie organów wewnętrznych. Fachowo nazywa się to refleksologią. Ma ona też niebagatelny wpływ na kondycję człowieka – zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej.
Oto mapa receptorów odpowiadających określonym częściom ciała.
Czubki palców – delikatne ugniatanie może pomóc pozbyć się bólu głowy
Górne partie palców powiązane są z mózgiem i zatokami. Ugniatanie tych okolic może także złagodzić bóle głowy. Masowanie ich pozwoli także zniwelować problemy z zasypianiem. Dzięki powolnemu dotykaniu i pocieraniu palców można sprawić, że szybciej zachce nam się spać. Możemy także w ten sposób wzmocnić zatoki, co jest ważne zwłaszcza dla osób często przeziębiających się.
Obszar poniżej czubków palców – masaż może wzmocnić gardło
Masowanie górnej partii palców jest ulgą przy bólach gardła oraz pomoże wzmocnić się. Taka czynność może też mieć zbawienny wpływ na węzły chłonne i przełyk. Wystarczy delikatnie oklepywać palce, by następnie przejść do bardziej intensywnego masażu, który wywoła uczucie ciepła.
Miejsca pomiędzy palcami – masaż wzmocni wzrok i słuch
Miejsca pomiędzy palcami wzmocnią wzrok oraz słuch, dlatego należy je masować dokładnie, ale ostrożnie. Dzięki temu wzmacniamy narządy wzroku i słuchu. Czynność tę najlepiej robić codziennie wieczorem.
Obszar pod palcami – ugniatanie, które ma pozytywny wpływ na płuca
Ugniatanie obszaru tuż pod palacmi pomoże osobom borykającym się z problemami z układem oddechowym. Dzięki temu mogą wzmocnić płuca i zapobiec potencjalnym chorobom. Jest to wskazane zwłaszcza dla tych osób, które paliły dużo papierosów i narażone są na nowotwory. Ponieważ skóra pod palcami jest nieco grubsza, należy masować ją nieco mocniej.
Przedłużenie środkowego palca – masuj, żeby usprawnić pracę jelit
Centralna część dłoni to obszar odpowiedzialny za nadnercza, nerki i jelita. Masaż nie jest wystarczający, kiedy pojawiają się probelmy z tymi narządami, ale warto stosować go zapobiegawczo. W tym celu wystarczy ugniatać środkowy palec, przez całą długość dłoni aż do nadgarstka.
Wewnętrzna i zewnętrzna strona kciuka – masaż poprawi pracę tarczycy
Kciuk jest powiązany z trzustką i tarczycą, a dodatkowo jeszcze z pęcherzem i macicą albo prostatą. Warto go ugniatać i masować, bo to może wzmocnić pracę tych organów, a dodatkowo zrelaksować.
Ogólny masaż dłoni – wzmacnia organizm i odpręża
Od czasu do czasu, nawet jeśli nic nam nie dolega, warto zafundować sobie ogólny masaż dłoni. Na pewno będzie on korzystny, jeśli chodzi o wsparcie kondycji fizycznej, ale też psychicznej, gdyż masaż jest czynnością, która odpręża i relaksuje.
IB