Badania profilaktyczne
Badania profilaktyczne
Nie tylko zdrowa dieta i ruch ale także profilaktyka i badania okresowe powinny być nawykiem każdego, kto chce uchronić się przed chorobami. Wiele chorób nawet tych bardzo poważnych początkowo rozwija się bezobjawowo, więc także z tego powodu ważne jest, by robić sobie badania profilaktyczne. Zazwyczaj są one proste i prawie bezbolesne, a dzięki nim możemy ustrzeć się przed długotrwałym cierpieniem.
Badanie krwi – raz do roku
Morfologia, odczyn Biernackiego, badanie poziomu glukozy we krwi i lipidogram to podstawowe badania pozwalające na wykrycie chorób krwi oraz narządów i układów całego organizmu. Morfologia informuje o ogólnym stanie organizmu, ewentualnych stanach zapalnych, zatruciach oraz zakażeniach wirusowych i bakteryjnych. Odczyn Biernackiego informuje o stanach zapalnych, reumatycznych i nowotworowych. Lipidogram informuje o całkowitym poziomie cholesterolu, jego frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów. Pozwala na wczesne wykrycie zmian miażdżycowych.
Analiza moczu – raz do roku
Pozwala na rozpoznanie choroby dróg moczowych, nerek i wątroby, pomocne jest także przy zdiagnozowaniu żółtaczki, zapalenia trzuski i cukrzycy. Badanie dostarcza informacji o układzie moczowym i o pracy innych narządów i układów organizmu.
Pomiar ciśnienia tętniczego – tak często jak to konieczne
Może być wykonywane samodzielnie w domu. Pozwala na rozpoznanie nadciśnienia.
Badania stomatologiczne – co 6 miesięcy
Systematyczny przegląd uzębienia zapobiega rozwojowi próchnicy oraz dolegliwościom, do których przyczynia się fatalny stan jamy ustnej np. stany zapalne zatok, cukrzyca, a nawet choroby serca.
Badanie ginekologiczne – raz do roku
Każda kobieta w wieku rozrodczym powinna poddawać się temu badaniu, które skałda się z dwóch części badania palpacyjnego oraz wziernikowego z jednoczesnym pobraniem wymazu z szyjki macicy do badania cytologicznego. Pozwala ono na ocenę stanu dróg rodnych, ale także wczesne wykrycie raka szyjki macicy.
USG, mammografia piersi – raz na 2 lata
Kobiety od 25 roku życia powinny co dwa lata wykonywać badania ultrasonograficzne piersi, a kobiety po 40 roku życia co dwa lata powinny jeszcze robić mammografię.
Badanie prostaty – raz w roku
Mężczyźni po 40 roku życia powinni odbyć takie badanie polegające na badaniu per rectum robionym przez lekarza pierwszego kontaktu lub urologa połączonym z badaniem stężenia PSA we krwi. Pozwalają one na wczesne wykrycie guza.
EKG – co 2-3 lata
Elektrokardiografia to popularne badanie serca zwłaszcza po 40 roku życia. Przed badaniem należy zrezygnować z kawy, alkoholu i papierosów oraz unikać wysiłku fizycznego, które mogą zaburzyć rytm serca. EKG wykrywa niedokrwienie mięśnia sercowego czy zaburzenia rytmu jego pracy.
RTG klatki piersiowej – raz na 2 lata
Radiologiczne badanie klatki piersiowej pozwala na wykrycie takich chorób jak: zapalenie płuc, rak płuc, rozedma płuc i gruźlica. Osoby palące i zawodowo pracujące w warunkach sprzyjających rozwojowi chorób płuc (zapylenie), to badanie powinny wykonywać raz w roku.
USG jamy brzusznej – raz na 2 lata
Badanie ultrasonografem pozwala na ocenę narządów jamy brzusznej: wątroby, trzustki, nerek, śledziony.
Badanie okulistyczne – co 1-2 lata
Nawet gdy nie mamy żadnych problemów ze wzrokiem, warto systematycznie odwiedzać okulistę. Oceni on nie tylko jakość naszego wzroku, ale na podstawie stanu oczu zdiagnozuje również takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy stwardnienie rozsiane.
IB