Dzień Whiskey
Dzień Whiskey
19 maja przypada Dzień Whiskey. Ale właśnie jaka jest poprawna forma tego słowa. Otóż jeżeli chodzi o pisownię to zmienia się ona w zależności od pochodzenia trunku. I tak formę whisky używa się w Szkocji, Kanadzie i Japonii, zaś whiskey w USA i Irlandii.
Teraz przejdźmy do składników. Podstawowymi są słód jęczmienny oraz woda. W zależności od kraju produkcji, whiskey wytwarza się także z żyta, kukurydzy, pszenicy, owsa i ryżu. Na niepowtarzalny smak whiskey wpływa również specjalne przechowywanie w dębowych beczkach (minimum 3 lata).
Wyróżniamy cztery główne rodzaje whiskey:
Szkocka whisky
Produkowana jest wyłącznie w Szkocji. Właśnie ta odmiana oraz nazwa są bardzo popularne na świecie, mimo tego, że początki produkcji whisky przypisywane są Irlandii. W Szkocji została przyjęta nawet nazwa „Scotch” i wiele osób uważa przez to ten trunek za odrębny rodzaj alkoholu. Najdroższa na świecie szkocka whisky to Bowmore, której cena w licytacjach osiągnęła nawet 100 000 funtów.
Irlandzka whiskey
Podobnie jak szkocka whisky jest tworzona wyłącznie z jęczmienia, natomiast proces destylacji powtarzany jest trzy razy (w przypadku szkockiej tylko dwa). Irlandia jest uważana za tą, która pierwsza posiadła wiedzę na temat produkcji whiskey, natomiast nie ma na to żadnego potwierdzenia. Niemniej jednak, setki lat wytwarzania i udoskonalania tego trunku opłaciły się – whiskey jest popularna i doceniania na całym świecie.
Amerykańska whiskey
Znana jest z innowacyjnych rozwiązań. Produkuje się ją z większej ilości produktów, choć te najpopularniejsze są z kukurydzy, żyta, pszenicy, zaś sam okres dojrzewania w beczkach jest krótszy.
Japońska whisky
Wzorowana jest na szkockiej choć ma bardzo zróżnicowane smaki i używa się do jej produkcji całe gamy surowców.
„Pijcie jak chcecie, ale pijcie”
Tak rzekomo mówią Szkoci o sposobie picia whisky. Sposoby picia trunku uzależnione są oczywiście od gustów pijących i od kraju który go serwuje np. w Wielkiej Brytanii pije się whiskey o temperaturze pokojowej, w innych krajach dodaje się kostki lodu – whiskey on the rocks. „Szkło”, w których najczęściej podaje się whiskey to szklanki o prostych ściankach tzw. Old Fashioned Glass. Inny bardzo popularny sposób serwowania drinku to whiskey z colą.
I jeszcze garść ciekawostek:
• Zabutelkowana whiskey się nie starzeje, nadal ma tyle samo lat.
• Podział na blendy i single malty to nie wszystko – jednym z wielu innych czynników mogących wyróżnić daną whiskey jest pochodzenie z pojedynczej beczki. Podkreślone jest to nie tylko nazwą ale i oznaczeniem numeru beczki oraz datą butelkowania na korku.
• Niestety ale piękny kolor whiskey często jest wynikiem dodania do niej barwnika – karmelu.
• W trakcie leżakowania destylaty whiskey stopniowo ulatniają się. Według ekspertów wartość ulatniającego się rocznie destylatu to około 2–3% całości. Część ta nazywana jest dolą lub podatkiem dla aniołów.
• Większość szkockich producentów whisky wykorzystuje beczki po… bourbonie. Są one transportowane ze Stanów Zjednoczonych w postaci rozłożonych płasko desek – po czym składane na miejscu przez lokalnych bednarzy na nowo.
IB