Dzień Ojca
Dzień Ojca
Dzień Ojca to święto, które jest wyrazem szacunku i wdzięczności ojcom. W Polsce od 1965 roku obchodzone jest 23 czerwca. W katolickiej Europie od czasów średniowiecza świętowane było 19 marca w dniu św. Józefa. Do Ameryki Łacińskiej przywieźli je Hiszpanie i Portugalczycy.
Dziś w wielu krajach święto ojców celebruje się w trzecią niedzielę czerwca. W innych częściach świata dzień ten obchodzony jest najczęściej w marcu, kwietniu i czerwcu i jest uzupełnieniem świąt poświęconych innym członkom rodziny, czyli dniom matki, babci, dziadka, rodzeństwa.
Pierwsze obchody Dnia Ojca odbyły się 5 lipca w Fairmont w Zachodniej Wirginii w Methodist Memorialist Episkopal Church South. Grace Golden Clayton, która opłakiwała utratę ojca, który zginął podczas katastrofy górniczej zasugerowała, by pastor Robert Thomas Webb uhonorował pozostałych 250 ojców, którzy osierocili około tysiąc dzieci. Wydarzenie to miało jednak charakter lokalny. Następnie w Spokane w stanie Waszyngton Sonora Smart Dodd członkini Kościoła Stulecia Prezbiteriańskiego zaproponowała obchody dnia ojca, gdyż w ten sposób chciała uhonorować swojego ojca, weterana wojny domowej, który samotnie wychowywał sześcioro dzieci. W 1966 r. prezydent Lyndon B. Johnson wydał pierwszą proklamację prezydencką ku czci ojców, wyznaczając trzecią niedzielę w czerwcu na Dzień Ojca. Sześć lat później ten dzień stał się świętem narodowym, kiedy prezydent Richard Nixon podpisał ustawę w 1972 r.
Oczywiście najbardziej tradycyjny sposób celebracji święta ojców to życzenia i laurki dla taty, ale jak to mówią, co kraj to obyczaj. Oto kilka ze sposobów na świętowanie dnia taty:
Niemcy (6 niedziela po Wielkanocy)
Dzień ojca celebrowany jest jako całodzienne rozrywki dla tatusiów, czyli wędrówki piesze, jazda na rowerze no i oczywiście wyjście na piwko.
Tajlandia (5 grudnia)
Święto przypada na dzień urodzin króla Bhumibole Adulyadeja uważanego za ojca narodu. Tradycyjnie wszyscy ubierają się na żółto i wręczają swoim ojcom żółte pacioreczniki (kwiaty).
Meksyk (3 niedziela czerwca)
Ojcowie biorą udział w miejskim biegu nazywanym Carrera Día del Padre 21K Bosque de Tlalpan jaki ma miejsce w Mexico City. Poza tym święto to nie może obejść się bez słodkich wypieków Pan Dulce.
Południowa Afryka (3 niedziela czerwca)
Dzieci obdarowywują swoich ojców prezentami i kartkami z życzeniami. Dzień spędzają na łowieniu ryb lub na piknikowaniu.
Japonia (3 niedziela czerwca)
Świąteczny posiłek ojców to owoce morza, najczęściej kraby i krewetki. Poza tym ojcowie otrzymują prezenty, kwiaty, słodycze i ręcznie zdobione naczynia na piwo.
Nowa Zelandia (1 niedziela września)
Prezenty nowozelandzkich ojców to własnoręcznie zdobione przez dzieci kartki z życzeniami i słodycze. Oczywiście ważne jest też przygotowanie ulubionego posiłku dla kochanego taty.
Finlandia (2 niedziela października)
Ojcowie w tym dniu delektują się ulubionym śniadaniem. W szkołach w piątek poprzedzający dzień ojca, aby uhonorować święto serwowane są kawa i ciastka dla tatusiów.
Rosja (23 lutego)
W dzień ojca mężczyźni są po prostu obdarowywani prezentami, zaś z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny odbywają się parady Rosyjskich Sił Zbrojnych.
Nepal (pod koniec lata)
Święto to nazywa się Gokarna Aunsi. Ojcowie otrzymują w tym dniu prezenty, zaś jeżeli chodzi o specjalne celebracje to chłopcy dotykają swoimi głowami stóp ojców, zaś dziewczynki składają swoje głowy w dłoniach ojców.
Portugalia (19 marca)
Przypada na święto Św. Józefa. Religijne rodziny uczestniczą wtedy w specjalnych mszach, a dzieci przygotowują kartki i podarunki dla ojców.
Francja (3 niedziela czerwca)
Kiedyś popularnym prezentem były zapalniczki, dziś coraz częściej dzieci rysują rysunki i wręczają prezenty ojcom.
IB