Czy jesteś narcyzem?
Czy jesteś narcyzem?
Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości uwielbiają podziw i pochwały, a krytycyzm wzbudza u nich uczucia złości, odrzucenia lub chęci odpłacenia pięknym za nadobne.
U mężczyzn może to się przejawiać agresją, skłonnościami do rywalizacji, potrzebą dominacji, a u kobiet próżnością, ekshibicjonizmem emocjonalnym z podkreśleniem własnego statusu. Nie jest trudno rozpoznać narcyza wśród panów. To osoba, która nie przeprasza za często popełniane błędy. Kobieta musi być w centrum rozmowy, nie wysłucha porad i cały czas udziela swoich uwag drugiej osobie.
Poniżej przykłady, które pomogą ci rozpoznać czy jesteś narcyzem.
Czuje się lepszy od innych
Wielu narcyzów, uważa się za lepszych od wszystkich, wliczając grono przyjaciół, współpracowników i rodzin. To nic innego jak maska, która służy jako mechanizm obronny. Narcystyczne poczucie własnej wartości na ogół wykracza poza ich rzeczywiste piękno, błyskotliwość, inteligencję lub poziom ich osiągnięć.
Ciągle potrzebuje uwagi innych
Potrzeba bycia zauważanym prawdopodobnie wynika z dzieciństwa. Osoba nadmiernie rozpieszczana lub nadmiernie krytykowana może borykać się z brakiem poczucia bezpieczeństwa, niską samooceną lub zazdrością. Aby zwalczyć to stawia siebie ponad innymi, próbując poczuć się lepiej.
Szuka ciągłej aprobaty
Narcyza w stan euforii wprowadza ogólne zainteresowanie jego osobą i bycie podziwianym przez innych.
Perfekcjonizm
Osoby cierpiące na wysoki stopień narcyzmu chcą wyglądać lepiej niż wszyscy inni, dlatego mają skłonności do perfekcjonizmu. Osoby te postępują według własnych zasad i na swój sposób. Cokolwiek spoza ich planu wyprowadza ich z równowagi.
Kontroluje
W celu całkowitej kontroli narcyz jest w stanie dobrze przemyśleć, opracować i przećwiczyć sytuację, która postawi drugą osobę w zakłopotanie i wstyd. Ta mistycznie skonstruowana intryga pozwoli mu górować.
Nie akceptuje niepowodzeń ani swojej roli w nich
Narcyz nie przyzna się do odpowiedzialności za cokolwiek. Użyje zaprzeczenia, uchylania się i przesuwania winy na innych.
Jest słabym słuchaczem
Ma tendencję do kontrolowania większości rozmów. Rozmowy są zawsze jednostronne i dotyczą głównie jego.
Przyjemność przynosi mu jeśli kogoś zdołuje
Narcyz dla utrzymania silnej pozycji manipuluje sytuacją tak, aby wyeliminować zagrożenie i wzmocnić fałszywe poczucie wyższości.
Uważa, że zasługuje na wszystko
Narcyz nie bierze pod uwagę potrzeb innych, ponieważ uważa, że zasługuje na specjalne traktowanie.
Wykorzystuje innych
Dla narcyzów ludzie są narzędziem do osiągnięcia celu. Nie cenią innych i nie mają żadnych granic w swoim postępowaniu.
Udziela porad
Rada nigdy nie jest prawdziwa, jest to sposób w jaki narcyz kontroluje i pokazuje swoją wyższość. Doradztwo daje mu szansę na jeszcze większe wyniesienie swojego ego.
Ma nieuzasadnione oczekiwania
Życie nigdy nie będzie doskonałe cały czas, a oczekiwanie, że będzie perfekcyjne jest nierealistyczne. Ale narcyz nie bierze tego pod uwagę.
Barb