Co wpływa na wybór partnera
Co wpływa na wybór partnera
Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie na temat idelanego partnera. Po czym okazuje się, że zakochujemy się w kimś, kto z pozoru stanowi kompletne przeciwieństwo. Co więc sprawia, że jedna osoba wpada nam w oko, a inna nie robi na nas najmniejszego wrażęnia?
Na pewno każdy odpowiadając na to pytanie zacznie od cech charakteru, takich jak inteligencja, poczucie humoru, poza tym dystans do siebie i zainteresowania, ale okazuje się, że największą rolę w łączeniu w pary odgrywa biologia. Partnerzy oceniani jako idealni mają wiele cech wspólnych, ale z ewolucyjnego punktu widzenia większa różnorodność i odmienność zwiększa szansę na zdrowsze i atrakcyjniejsze potomstwo.
Podobieństwa budują relacje. Partnerzy mają podobny światopogląd i doświadczenia, łatwiej się porozumiewają i mniej kłócą. Przeciwieństwa natomiast wpływają na atrakcyjność. Partnerów przyciaga wzajemna fascynacja, poczucie dopełnienia się, ale w związku wymagane są kompromisy.
Jeżeli zapytamy singla o to, kto jest dla niego atrakcyjny wybierze osobę o twarzy odmiennej od własnej, jeżeli to samo pytanie zadamy osobie w związku wybierze kogoś o twarzy podobnej do swojej.
Wybór partnera przez kobiety związany jest też z tym, w jakiej fazie cyklu ona się znajduje.
Podczas owulacji prefeuje partnera silnego, dobrze zdudowanego, dominującego. W tym czasie kobiety częściej angażują się też w przelotne romanse. Podczas dni niepłodnych większym powodzeniem cieszą się panowie troskliwi, delikatni, ci którzy są lepszymi opiekunami.
Według teorii ewolucyjnej zakładającej wybór najlepszego pod względem reprodukcyjnym partnera nawet miłość od pierwszego wejrzenia nie jest spontaniczna.
Jeżeli chodzi o panów to partner idealny powinien być mężczyną dojrzałym, starszym o 2-5 lat, budzącym zaufanie, niekoniecznie atrakcyjnym fizycznie, ale na pewno dobrze sytuowanym.
Jeżeli chodzi o kobiety to idealna partnerka według panów powinna mieć symetryczną twarz i sylwetkę, zdrowe oczy, pełne usta, czystą cerę, zaś idealny stosunek obwodu talii do bioder zawiera się we wzorze a(talia) : b(biodra) = 0,7.
Idealny kochanek według pań to mężczyzna młody, dobrze zbudowany o wysokim poziomie testosteronu. Idealna kochanka, co wcale nie dziwi, im młodsza tym lepsza, niekoniecznie urodziwa, ważne, że chętna.
A czym jest tzw. szósty zmysł, o którym często mówią osoby zafascynowane swoim partnerem. To narząd lemieszowo-nosowy pozwalający na wychwycenie obecnych w powietrzu feromonów (jedna cząstka na sto miliardów innych). Następnie feromony trafiają do podwzgórza, które odpowiada za reakcje bezwiedne. Czyli szósty zmysł jest niczym detektyw tropiący substancje chemiczne i pozawerbalne sygnały wysyłane przez płeć przeciwną, które wywołują odpowiednie reakcje.
O doborze w pary decydują także geny. I tak osoby o podobnym genotypie wybierają partnerów na podstawie wyglądu zewnętrznego, zaś osoby o odmiennym genotypie przyciąga zapach drugiej osoby. Jest jeszcze jedno ciekawe uzasadnienie wyjaśniające udział genów w doborze. Test brudnego podkoszulka. Eksperyment ten wykazał, że na podstawie wielu zapachów męskiego potu kobiety bezbłędnie wskazywały na najatrakcyjniejszego mężczynę, ponieważ czujemy pociąg do osób, z którymi możemy spłodzić dzieci o zróżnicowanych genach.
IB