Naczynia żeliwne
Naczynia żeliwne
Żeliwo nie wchłania zapachów, nie pochłania wilgoci, nie tworzą się na nim plamy i przebarwienia, nie szczerbi się ani nie rysuje.
Żeliwne naczynia nadają się do każdego rodzaju kuchenek: gazowych, elektrycznych, a także do gotowania na węglu i na ognisku, natomiast nie wolno ich używać w kuchenkach mikrofalowych. Naczynia żeliwne rozgrzewają się bardzo powoli, ale równomiernie i długo utrzymują ciepło. Garnek po nagrzaniu wystarczy trzymać na niskim ogniu, aby działał wydajnie i szybko. Nie wolno do rozgrzanych naczyń, podczas gotowania czy po, wlewać zimnej wody. Płyny i składniki dodawane do rozgrzanego naczynia powinny mieć co najmniej temperaturę pokojową, tak żeby nie wywołały szoku termicznego. Naczyń żeliwnych nie powinno się rozgrzewać pustych. Zbyt szybkie i za mocne rozgrzanie może spowodować wypaczenie dna i ścianek a także pęknięcia. Należy dopasować średnicę garnka do średnicy palnika, którego się używa.
Nowe naczynia z żeliwa surowego najpierw trzeba oczyścić
Wsyp drobną sól do środka (na patelnię o średnicy ok. 15cm ok 1/2 cup) i za pomocą szczotki rozcieraj sól po całym naczyniu. Pomoże ci to usunąć kurz i opiłki pozostałe po szlifowaniu odlewu. Później sól wysyp i naczynie dokładnie opłucz i osusz. Kolejną czynnością jaką trzeba wykonać to zaimpregnowanie naczynia. Wystarczy posmarować naczynie warstwą oleju, włożyć do góry dnem na kratkę piekarnika ustawioną na środkowy poziom a pod spodem włożyć blachę i piekarnik rozgrzać do 445 F. Wypiekaj naczynie przez 30-40 min i całkowicie ostudź. Ponownie posmaruj olejem i ponownie wypiekaj. Dla najlepszych rezultatów cały proces powtórz trzykrotnie.
Do mycia garnków i patelni żeliwnych nie powinno się używać żadnych detergentów
Wystarczy ciepła woda i szorstka gąbka. Jeżeli naczynie jest mocno zabrudzone, do jego czyszczenia możesz użyć sody oczyszczonej. Niewielką ilość sody należy nanieść na wilgotną gąbkę i wyszorować naczynie, a następnie dokładnie spłukać wodą. Silne zabrudzenia można również zalać wodą i zagotować. Podczas gotowania wody, zabrudzenia powinny same odejść od ścianek naczynia. Naczynia z naturalnego żeliwa nie wolno namaczać, gdyż mogą zerdzewieć. Po umyciu garnki i patelnie żeliwne należy starannie osuszyć np. papierowym ręcznikiem lub podgrzewać na palniku aż cała woda wyparuje. Następnie naczynie należy pozostawić aby wystygło i posmarować olejem jadalnym.
Naczynie żeliwne może zerdzewieć
Stanie się to po długim namaczaniu, przechowywaniu nieosuszonych naczyń lub przez przechowywanie w nim kwaśnych potraw. Ślady rdzy można usunąć drucianym zmywakiem lub sodą oczyszczoną. Należy szorować do momentu zniknięcia rdzy. Po wyszorowaniu należy naczynie dokładnie opłukać i osuszyć. Następnie wlać olej i podgrzewać na palniku lub w piekarniku (należy zwrócić uwagę, aby naczynia były do tego dostosowane np. nie posiadały drewnianych elementów) w temperaturze 370 F do momentu aż część tłuszczu wchłonie się w ścianki naczynia. Po ostudzeniu naczynia ręcznikiem papierowym trzeba usunąć nadmiar tłuszczu.
Garnki z żeliwa są bardzo trwałe i ekologiczne
Nawet błędy popełnione na początku użytkowania jesteś w stanie naprawić. Może się zdarzyć, że smażona potrawa przywrze do patelni. Najczęściej może to być spowodowane złą konserwacją po ostatnim użyciu, lub patelnia nie nagrzała się wystarczająco przed rozpoczęciem smażenia. Smażyć należy na dobrze rozgrzanej patelni, mięso można przekręcać na drugą stronę dopiero wtedy, gdy się usmaży, nie powinno się odrywać smażonego mięsa od patelni, samo odejdzie, gdy będzie usmażone. Często używane naczynia żeliwne będą miały naturalną powłokę, która nie będzie znikać po każdym smażeniu, a będzie jedynie coraz trwalsza i naczynia po wielu latach będą wyglądać jak nowe.
Barb