Chcieliśmy pokazać, że nasza muzyka też jest piękna i warta poznania
Chcieliśmy pokazać, że nasza muzyka też jest piękna i warta poznania
Przedstawiamy Państwu jedyną na świecie, działającą poza Polską, zawodową Orkiestrę Symfoniczną im. Ignacego Paderewskiego i jej twórców, Barbarę Bilsztę, która jest jej Dyrektorem Generalnym i Wojciecha Niewrzoła, Dyrektora Artystycznego Orkiestry.
Ilona Waksmundzki: Jak powstała Orkiestra im. Paderewskiego w Chicago? Skąd się wziął pomysł jej stworzenia i jakie są jej główne założenia?
Barbara Bilszta i Wojciech Niewrzoł: Pracując w orkiestrach amerykańskich graliśmy muzykę różnych narodów, także Europy Środkowej, ale nigdy polską. Chcieliśmy to zmienić i pokazać, że nasza muzyka też jest piękna i warta poznania. Niestety, nikt nie chciał się podjąć organizacji takiego koncertu, wobec tego postanowiliśmy zająć się tym sami. Spodziewaliśmy się, że nie będzie łatwo i faktycznie, ogrom pracy przeszedł nasze oczekiwania ale warto było. Muzyka Chopina, Karłowicza i Moniuszki spodobała się do tego stopnia, że pokusiliśmy się o następny… Na jednym z tych koncertów, w Harold Washington Library obecny był biznesmen polskiego pochodzenia, a także miłośnik muzyki, Pan Arie Zweig, który zaproponował nam swoją nieocenioną pomoc. Kilka miesięcy później, jesienią 1997 roku została zarejestrowana w Stanie Illinois Polish-American Symphony Orchestra, organizacja not-for-profit, która w 2003 roku została nazwana imieniem Ignacego Jana Paderewskiego i tak jest do dzisiaj. Celem działalności PaSO jest przede wszystkim promowanie polskiej muzyki i kultury w USA oraz służenie potrzebom kulturalnym Polonii.
IW: Oboje jesteście muzykami i z wykształcenia i z miłości do muzyki. Macie za sobą rzetelne wykształcenie muzyczne z Polski i bagaż międzynarodowych doświadczeń w dziedzinie wykonywania zawodu muzyka klasycznego.
BB i WN: Zakładając PaSO mieliśmy rzeczywiście bardzo dobre przygotowanie muzyczne i sporo artystycznych doświadczeń z Polski, Włoch, Szwajcarii i nawet Ameryki, ale podjęliśmy się zadań daleko wychodzących poza nasz muzyczny świat. Tylko pasja oraz gorące pragnienie dzielenia się muzyką pomogły nam przez te lata cierpliwie zdobywać nową wiedzę i umiejętności potrzebne do prowadzenia organizacji not-for-profit, no i uczyć się pokornie na własnych doświadczeniach. W Ameryce organizacje takie, jak nasza współdziałają, jednoczą się, wspomagają wzajemnie – PaSO jest członkiem American League of Orchestras oraz Illinois Council of Orchestras.
IW: Orkiestra Paderewskiego ma na swoim koncie wiele koncertów i spektakli muzycznych. Ma za sobą wspaniałe turnee po Australii i wiele integracyjnych wyjazdów oraz cały szereg nagród za krzewienie polskiej kultury i muzyki poza granicami kraju. Z jakich swoich osiągnięć jest szczególnie dumna?
BB i WN: Każdy podejmowany projekt jest jedyny w swoim rodzaju, dobieramy tematy, a potem utwory bardzo starannie, żyjemy z nimi długie miesiące, opracowujemy każdy szczegół, zdobywamy nuty, wyszukujemy solistów, zdobywamy środki na ich realizację, gromadzimy materiały promocyjne, a potem dajemy z siebie wszystko na koncercie. Każdy projekt jest dla nas bardzo ważny i każdy dał nam mnóstwo satysfakcji, ale szczególnie jesteśmy dumni z koncertu muzyki Wojciecha Kilara w Orchestra Hall at Symphony Center (2007) – w obecności samego kompozytora. Znajomy dyrygent, który odwiedził mistrza kilka lat później przysłał nam zdjęcie, na którym plakat naszego koncertu wisi na ścianie Jego salonu, tuż obok platynowych płyt i oskarowych wyróżnień z Hollywood. Otrzymaliśmy od Wojciecha Kilara partyturę jego Missa Pro Pace – z podziękowaniem i piękną dedykacją oraz propozycją jej wykonania w Chicago. Dziś, kiedy już odszedł, to życzenie pozostało jako imperatyw.
IW: Orkiestra im. Ignacego Paderewskiego znana jest z pracowitości. W każdym sezonie daje kilka dużych koncertów. Co miłośnicy muzyki poważnej będą mogli zobaczyć i czego posłuchać w nadchodzącym sezonie koncertowym?
BB i WN: Najbliższe miesiące zapowiadają się niezwykle. Z radością i nieukrywaną dumą pragniemy zapowiedzieć dwa wydarzenia: Galowy koncert muzyki Ignacego Jana Paderewskiego – w 155 rocznicę urodzin Mistrza, 8 listopada 2015 w Orchestra Hall at Symphony Center oraz wielką premierę “Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki w bardzo prestiżowej Lyric Opera of Chicago, 9 kwietnia 2016 roku. Trudno w to uwierzyć, ale to będzie pierwsze poza Polską wystawienie najwspanialszej polskiej opery w teatrze operowym o tak wysokiej randze. Nasz “Dream-Team”, czyli obsada wykonawców składać się będzie z największych gwiazd polskiej opery, m.in. będziecie Państwo mogli usłyszeć i zobaczyć Małgorzatę Walewską w roli Cześnikowej oraz Artura Rucińskiego w roli Miecznika – miesiąc po jego debiucie w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Będą oczywiście i mniejsze projekty, o których zawiadamiamy na naszej stronie internetowej www.pasochicago.org
IW: Dumą PaSO jest Akademia Muzyczna, która oferuje bogaty program edukacyjny i kształci od ponad 14 lat dzieci i młodzież. Kiedy zaczyna się nowy rok szkolny i jak odbywają się zapisy do akademii? Jaki jest program kształcenia? W jakim języku odbywają się zajęcia?
BB i WN: Akademia Muzki PaSO, czyli szkoła muzyczna dla dzieci i młodzieży powstała w 2000 roku. Wyrosła z naszych pasji pedagogicznych i z potrzeby naszego środowiska. Często pytano nas po koncertach, gdzie uczyć dzieci bo nie ma w Ameryce jednolitego systemu edukacji porównywalnego z tym, jaki pamiętamy z Polski. Nasza szkoła działa jako odrębna, niezależna placówka edukacyjna. Uczymy gry na skrzypcach i fortepianie, a nasz autorski program łączy polski model szkoły muzycznej (zbliżony do szkoły rosyjskiej) z doświadczeniami innych krajów, głównie Włoch i Niemiec, a także z popularnymi obecnie metodami Suzuki, Orffa i Kodalya. Uczymy w języku polskim i angielskim.
IW: Akademia ma już utrwaloną pozycję placówki rzetelnie przygotowującej uczniów do kontynuowania edukacji muzycznej na poziomie uniwersyteckim. Wielu uczniów, dzięki zdobytej tutaj edukacji, dostaje stypendia, wygrywa konkursy oraz zasila szkolne zespoły i orkiestry symfoniczne. To duże osiągnięcie waszej placówki.
BB i WN: Po 15 latach czujemy, że nasza praca daje upragnione wyniki. Najważniejsze jest dla nas, aby dzieci i młodzi ludzie rozwijali swoje talenty, osobowość, wyrastali na ludzi wrażliwych, mądrych, silnych, odważnych, niezależnych i wytrwałych. Tych cech, oprócz oczywiście samej muzykalności i zamiłowania do piękna uczy muzyka. Nie wszyscy wiedzą także, że dzięki umiejętnościom muzycznym uczniowie mogą dostać się do najlepszych w mieście high schools, podobnie, jak to się dzieje w przypadku sportów. Nasi uczniowie wybierają najlepsze szkoły i nie zdażyło się, aby ktoś nie został przyjęty.
IW: Po intensywnym roku szkolnym przychodzą wakacje, podczas których Akademia oferuje dla dzieci i młodzieży wspaniałe letnie warsztaty muzyczne w Camp Vista w Wisconsin. Jak wygląda program takich warsztatów? Czy mogą również uczestniczyć w nich dzieci spoza Akademii?
BB i WN: Nauka odbywa się nie tylko w klasie. W ciągu roku szkolnego zabieramy uczniów na koncerty, spektakle, do opery, na spotkania i warsztaty z wybitnymi artystami. Staramy się wykorzystać jak najlepiej także okres wakacji, gdy dzieci nie są przeciążone nauką, mają więcej niż kiedykolwiek czasu dla siebie i chętnie angażują się w ciekawe zajęcia. Program Letnich Warsztatów PaSO jest niezwykle intensywny i efektywny zarazem. Największą ich zaletą jest integracja młodych ludzi poprzez różne formy wspólnej pracy, nauki, zabawy i wypoczynku. Starannie planowane zajęcia mają jeszcze jeden cel: chcemy, aby każdy odkrył swoje ogromne możliwości, aby zrozumiał jak wiele zależy od nas samych, jak dużo można osiągnąć małymi, systematycznymi krokami. Muzyczny trening ma wiele wspólnego z treningiem sportowym – staramy się wskazywać metody pracy, które prowadzą do sukcesu – w każdej dziedzinie. Te warsztaty organizujemy głównie z myślą o uczniach Akademii, ale nierzadko dołączają do nas dzieci spoza szkoły, najczęściej koleżanki i koledzy naszych uczniów, gdy mamy wolne miejsca.
IW: Wielu rodziców chciałoby wysyłać swoje pociechy na naukę gry, ale czasami jest to trudne wyzwanie. Czy Akademia organizuje pokazowe sesje dla dzieci pragnących nauczyć się gry na różnych instrumentach, aby i dzieciom i rodzicom ułatwić wybór muzycznej drogi?
BB i WN: Każdy, kto zadzwoni do naszego biura (773 467 9000) i wyrazi chęć bliższego poznania naszej szkoły, otrzyma zaproszenie do wizyty podczas zajęć. Od razu też wyznaczana jest godzina konsultacji z pedagogiem. Przychodzą czasem całe rodziny. Można wejść do klasy i posłuchać lekcji, zobaczyć grające dzieci, dotknąć instrumentów, otrzymać pełną informację, a nawet – w okresie promocji – darmową lekcję gry. Okres przyjęć i promocji obejmuje czerwiec i wrzesień. Nie ma dzieci niezdolnych muzycznie – zapraszamy wszystkie dzieci, już od 4 lat.
IW: W działalność Orkiestry zaangażowanych jest wielu sponsorów i wolontariuszy. Bez ich zaangażowania trudno by było działać ciągle rozwijającej się instytucji jaką jest dzisiaj PaSO.
BB i WN: Amerykański model wszelkich instytucji pożytku publicznego opiera się na finansowaniu prywatnym, państwo udziela nam wsparcia w formie ulg podatkowych. To bardzo szeroki temat i największy ból głowy osób odpowiedzialnych za działalność tych placówek. Mamy to szczęście, że możemy liczyć od początku na nasz zarząd, w którego skład wchodzą osoby rozumiejące witalną rolę sztuki i edukacji w życiu społeczeństwa. Wspierają nas zaprzyjaźnione firmy i instytucje – ich długa lista zamieszczona jest na naszej stronie internetowej, ale warto wymienić chociaż kilka najważniejszych, jak R.A.Zweig, MICO Design, Oak Mill Bakery, Shop and Save, WDT, Kasia’s Deli, Copernicus Foundation, Illinois Arts Council, City of Chicago czy Konsulat RP w Chicago. Każdy słuchacz kupując bilet jest także sponsorem koncertu. Pomagają nam media – bez ich przychylności nie bylibyśmy w stanie wypromować naszych imprez. Staraniem wspaniałej grupy osób wspierających misję PaSO organizowane są piękne Bale Paderewskiego, z których dochód zasila budżet organizacji. Najbliższy odbędzie się 31 października (pt. Phantom at the Opera), zapraszamy serdecznie! Zdarza się, że otrzymujemy prywatne donacje od zadowolonych słuchaczy. Wspaniale działa blisko 40-osobowa grupa wolontariuszy, której przewodzi niezastąpiona Anna Ejsmont. Bez tych wszystkich osób, organizacji i instytucji nie mogłoby być mowy o naszej działalności – tak naprawdę są częścią PaSO.
IW: Co jest marzeniem Dyrektora Generalnego – Basi Bilszty i Dyrektora Artystycznego- Wojtka Niewrzoła?
BB i WN: Własna siedziba – wspólna dla Akademii i orkiestry – z małą salką koncertową na 400 miejsc!
Z Basią Bilsztą i Wojciechem Niewrzołem rozmawiała dla Państwa Ilona Waksmundzki
Comments (0)