Do Przodu!
Do Przodu!
Mamo, chciałabym bardzo zapisać się na te zajęcia, ale przecież ja tam nikogo nie znam! Nie, wolę raczej poczekać, aż ktoś znajomy będzie tam chodził.
Dlaczego mam takiego pecha? Przecież przygotowywałem się solidnie do tej prezentacji,
a w trakcie mówienia połowę rzeczy zapomniałem!
Wszyscy nauczyciele ciągle powtarzają to samo: znasz właściwą odpowiedź, ale nie bierzesz udziału w lekcji!
Powyższe wypowiedzi są przykładami ilustrującymi często występujące zjawisko nerwicy/fobii społecznej (ang. social anxiety). Może się ona pojawić w każdym momencie naszego życia, jednak okres młodości jest z reguły czasem najwyższego nasilenia jej objawów. Najprościej można powiedzieć, że nerwica społeczna charakteryzuje się wysokim niepokojem pojawiającym się w różnych (lub wybranych) sytuacjach społecznych, który to niepokój powoduje, że osoba nie jest w stanie osiągać zamierzonych celów lub wręcz unika tych sytuacji. Najbardziej typowymi objawami fobii społecznej są: uporczywy lęk, obawa przed opinią innych ludzi, ośmieszeniem lub kompromitacją. Oprócz dyskomfortu emocjonalnego, nerwicy/fobii społecznej mogą towarzyszyć symptomy fizyczne takie jak: czerwienienie się, drżenie rąk i mięśni, przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość, duszności, tzw. „ściśnięte gardło”. Fobia społeczna jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. Przez niektórych naukowców uznawana jest za chorobę cywilizacyjną.
Przyjrzyjmy się wspólnie kilku wybranym źródłom nerwicy/fobii społecznej.
Błędne myślenie o sobie samym i otaczającym nas świecie, czyli „nieracjonalne myśli” (ang. thinking errors). Podam przykład dwóch myśli z ogromnej kolekcji „pomyłek”. Wielu z nas GENERALIZUJE pojedyncze wydarzenia, co znacząco podnosi nasz poziom lęku/frustracji: Nastolatek grający w drużynie „zepsuł” akcję na boisku, czego efektem jest jego przeświadczenie, że do niczego się nie nadaje. Innym przykładem pomyłek myślowych jest CZYTANIE W CUDZYCH MYŚLACH (mind reading): Zauważamy, że ktoś spogląda na nas i jesteśmy pewni, że w myślach śmieje się z naszej nie najlepszej tego dnia fryzury. W obu wybranych sytuacjach to NASZE MYŚLI potęgują dyskomfort i prowadzą do silnych reakcji stresowych.
Pozytywną informacją jest fakt, że nerwica/fobia społeczna jest kondycją o wysokim stopniu „uleczalności”. Znamy wiele metod terapeutycznych, które pozwalają nam właściwie rozpoznawać źródła naszych wewnętrznych niepokojów oraz sytuacji, w których te niepokoje się pojawiają. Stąd już niedaleka droga do poznania i praktykowania „zdrowych” sposobów myślenia i bardziej efektywnych zachowań w tych trudnych dla nas sytuacjach. Oczywiście niezastąpionymi są również metody opanowywania stresu i relaksowania się, które możemy używać dosłownie „na co dzień”. I tu jak z każdą umiejętnością życiową bywa, najlepiej jest nauczyć się jej w jak najwcześniejszym okresie życia, (chociaż nigdy nie jest za późno!).
Dlatego z przyjemnością zapraszam młodzież między 13 a 18 rokiem życia do udziału w atrakcyjnych warsztatach terapeutycznych DO PRZODU/FORWARD.
• Jeżeli chciałbyś efektywnie opanowywać zdenerwowanie przed zabraniem głosu (udział w lekcji, publiczna prezentacja).
• Jeżeli chciałbyś nigdy więcej nie doświadczać stresu przed testami lub egzaminami.
• A może doświadczyłeś kiedyś tzw. ataku paniki?
• Lub myślisz o zawodzie, który wymaga publicznych prezentacji i kontaktów z ludźmi (czyli większość profesji).
Młody przyjacielu!
Czekamy na Ciebie z ciekawymi ćwiczeniami terapeutycznymi, które będą „lekarstwem” na te i wiele innych dziwnych życiowych sytuacji. Będziemy się spotykać 24 i 31 lipca oraz 1 sierpnia od godziny 6:00 do 7:30 pm w południowej lokalizacji Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego przy 6276 S. Archer Ave, Chicago, IL 60638. Udział w treningu jest bezpłatny a zapisy i szczegółowe informacje znajdziecie na naszej stronie www.polish.org lub kontaktując się telefonicznie 773-427-6345 lub za pomocą poczty elektronicznej: malgorzata.olczak@polish.org
Małgorzata Olczak - Terapeuta Młodzieżowy przy Zrzeszeniu Amerykańsko-Polskim 773-427-6345 lub malgorzata.olczak@polish.org