Oparzenia słoneczne
Oparzenia słoneczne
Każdemu z nas zdarzyło się przesadzić z opalaniem. I kiedy skóra piecze i jest zaczerwieniona zaczynamy szukać sposobów na ulgę i często popełniamy błędy.
Oto czego zdecydowanie nie powinniśmy robić:
Aloes zapachowy
Aloes często polecany jest jako jedna z najlepszych metod na oparzenia, ale należy koniecznie użyć tych bezzapachowych, ponieważ skóra jest bardzo wrażliwa i można ją jeszcze bardziej podrażnić.
Krem na bazie substancji chemicznych lub z alkoholem
Zwykły krem zawierający substancje chemiczne lub np. balsam przeciw poparzeniom słonecznym zawierają różnego rodzaju chemikalia i barwniki, które spowodują, że pieczenie będzie bardziej uciążliwe. Poza tym krem przeciw oparzeniom ma działać przed nie po. Alkohol usuwa naturalne oleje znajdujące się w skórze, co utrudni jej proces leczenia.
Złuszczanie naskórka
Nigdy nie złuszczaj skóry za pomocą kremów lub specjalnych szczotek czy gąbek. Nie używaj produktów zawierających kwas glikolowy, retinoid lub kwas salicylowy.
Nakładanie makijażu
Nie zakrywaj poparzonej skóry makijażem. Może to spowodować gromadzenie się bakterii i tworzenie się brudu na skórze.
Drapanie
Drapanie tylko niszczy wrażliwą skórę, zwiększając ból i wydłużając proces gojenia.
Zrywanie poparzonej skóry
Nawilżaj skórę, nie zrywaj jej. Zrywanie zwiększa ryzyko pojawienia się brzydkich blizn.
Przekuwanie bąbelków
Bąble oznaczają poparzenie II stopnia. Pozwól, by pęcherze same się zagoiły, chroń skórę przed infekcją.
Gorąca kąpiel
Tylko chłodna kąpiel lub prysznic przyniesie ulgę skórze.
Nakładanie tłuszczu lub białek jajek czyli domowe sposoby
Niektórzy smarują oparzenia masłem. Masło zatrzyma ciepło powodując dalsze poparzenia. Surowe białka jajek mogą być przyczyną namnażania się bakterii pogarszających oparzenia słoneczne.
Obcisłe ubrania
Luźne, przewiewne ubrania to najlepszy wybór, ponieważ skóra musi „oddychać” i nic nie powinno jej drażnić i utrudniać procesu gojenia.
Nigdy nie wystawiaj poparzonej skóry na ponowne działanie promieni słonecznych, ponieważ skóra jest podatna na infekcje. Jeżeli to konieczne (poparzenie II stopnia) to zażyj niesteroidowe leki przeciwbólowe (ibuprofen, naproksen, aspiryna) i pij dużo płynów. Oczywiście najlepsza jest woda, która pomaga uzupełnić deficyt elektrolitów.
IB