Hobby a inteligencja
Hobby a inteligencja
Jak wykazali naukowcy nasze IQ wcale nie jest stałe. Owszem rodzimy się z pewnym poziomem inteligencji, ale możemy dzięki ćwiczeniom mózgu zwiększyć nasz potencjał.
Co ważne możemy robić to w każdym wieku.
Granie na instrumentach
Pomaga rozwijać twoją kreatywność, umiejętności analityczne, motoryczne, językowe i matematyczne. Muzyka wpływa na tworzenie się nowych powiązań mózgowych co poprawia pamięć i kondycję umysłu oraz poprawia umiejętność rozwiązywania problemów.
Czytanie
Bez względu na to, co się czyta powoduje poprawę inteligencji emocjonalnej (odpowiada za empatię i sympatię). Czytanie poprawi twoje zdolności do rozwiązywania codziennych życiowych problemów oraz stosowanie różnorodnej wiedzy w życiu codziennym. W pracy może przekładać się to na lepsze zarządzanie i rozumienie mechanizmów działania różnych zjawisk.
Uczenie się języków
Umożliwia lepsze wykonywanie zadań umysłowych np. planowanie, rozwiązywanie problemów. Wielojęzyczność wpływa na lepsze monitorowanie otaczającej rzeczywistości i zachodzących w niej procesach.
Uczenie się kumulatywne
Polega na ciągłym powtarzaniu zdobytej wiedzy, dzięki temu nasze umiejętności kumulują się. Metoda kumulatywna to świetny sposób na samodoskonalenie się.
Rozwiązywanie zagadek logicznych
Sudoku, łamigłówki, zagadki, gry planszowe, gry wideo, karciane i inne zwiększają zdolność tworzenia się nowych połączeń nerwowych. Wpływa to na zwiększenie naszej umiejętności do widzenia rzeczy z innego punktu, rozumienia przyczyn i skutków, emocji i zachowań innych. Poprawiają się nasze zdolności poznawcze, co pozwoli nam dostrzec pewne wzorce i ułatwienia.
Medytacja
Wpływa na modyfikację fal mózgowych, a co za tym idzie kontrolę emocji i nastrojów. Techniki te mogą być bardzo przydatne w życiu codziennym np. możemy dodać sobie poczucie siły i pewności siebie.
Regularne ćwiczenia
Ćwicząc regularnie dostarczamy komórkom proteiny, które wpływają na poprawę pamięci, umiejętność koncentracji i uczenia się.
Poprzez różne działania możemy stymulować różne obszary mózgu, dzięki czemu możemy popracować nad rozwojem swoich zdolności oraz nad pokonaniem słabości. Jeżeli czujesz, że „zatrzymałeś się w swoim rozwoju” czas rozpocząć trening. Zacznij więc od regularnych ćwiczeń, czytania i rozwiązywania zagadek. Na koniec zostaw sobie medytację.
IB