Jedzenie bogate w probiotyki
Jedzenie bogate w probiotyki
Każdy lekarz i dietetyk na pewno zgodzi się z nami, że bardzo ważne dla naszego zdrowia jest to co jemy. Dzięki odpowiednio dobranej diecie nie tylko nie tyjemy, ale także nasz układ trawienny jest zdrowszy.
Wśród wielu elementów mających ogromny wpływ na nasze jelita bardzo popularne są probiotki, czyli wyselekcjonowane kultury bakteryjne lub drożdży. Ich działanie polega min. na zachowaniu prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Oczywiście możemy się zaopatrzyć w probiotyki w pastylkach, ale możemy także dodać do naszego codziennego jadłospisu potrawy bogate w probiotyki.
Zimne ziemniaki
Ugotowane na wodzie i ostudzone są jednym z najlepszych źródeł skrobi, która jest rodzajem węglowodanu i jest „pokarmem” dla bakterii jelitowych, co sprzyja ich namnażaniu się. Skrobia jest także pomocna przy zmniejszeniu ryzyka zachorowania na cukrzycę.
Kefir
Bogaty w probiotyki i zdrowe bakterie napój, który może łagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Może mieć też pozytywny wpływ na zdrowie serca. Należy jednak zwrócić uwagę, by był to kefir naturalny, nie ten zawierający słodkie dodatki.
Kapusta kiszona
To kapusta, marchewka i przyprawy zalane solanką poddane kiszeniu i fermentacji, dzięki czemu wytwarzają się szczepy bakterii mlekowych. Poza tym kapusta kiszona wpływa na zmniejszenie lęku społecznego. Naukowcy zbadali, że 80% hormonu uspokajającego – serotoniny powstaje w naszych wnętrznościach, a dobre bakterie z kapusty pobudzają jej produkcję.
Czosnek
Bogaty w probiotyki powinien być dodawany do potraw. Najlepszym źródłem tych składników jest oczywiście surowy czosnek, ale ci którzy nie lubią jego smaku mogą także dodać gotowany. Niezależnie od postaci zapobiega on wielu chorobom jelitowo-żołądkowym i wspomaga trawienie.
Czekolada
Może pomóc w pobudzeniu wzrostu zdrowych bakterii jelitowych. Czekolada i probiotyki to świetna kombinacja. Czekolada chroni bakterie przechodzące przez żołądek i „upewnia się”, że są one wchłaniane w jelicie cienkim, z kolei bakterie pomagają organizmowi odpowiednio strawić czekoladę maksymalnie wykorzystując wszystkie mikroelementy i przeciwutleniacze.
Kimczi
To koreańska wersja naszej rodzimej kapusty kiszonej. Do wyrobu kimczi używa się przeważnie kapusty pekińskiej oraz wielu innych warzyw np. marchewki, czosnku, ostrej papryki, bok choy. Dzięki temu potrawa ta zapewnia ogromną dawkę witamin, przeciwutleniaczy i błonnika. Kimczi jest pomocne przy walce z otyłością, zaparciami, rakiem, obniża poziom cholesterolu, poprawia funkcję mózgu i układu odpornościowego, zapobiega też przedwczesnemu starzeniu się.
IB