Historia sztućców
Historia sztućców
Na pewno czasami zastanawiacie się skąd wzięły się sztućce, kto je wymyślił?
Nóż
Jest najstarszym i najważniejszym narzędziem jakie było używane przez pradawnego człowieka, które miało duże znaczenie w jego rozwoju. Od czasów prehistorycznych używany był podczas polowań, do jedzenia, przy budowie i obronie. Było to narzędzie wszechstronne i uniwersalne. Wczesne noże wykonane były z kości przymocowanych do drewnianych rękojeści. W epoce brązu znajomość produkcji metalu spowodowała powstanie metalowych noży. Nowoczesne powstały w 1637 roku, kiedy to francuski kardynał Richelieu nakazał używanie noży przez gości, by nie łamali sobie zębów podczas jedzenia. Wkrótce Ludwik XIV ustanowił obowiązek używania noży przez wszystkich m.in. ze względu na bezpieczeństwo.
Łyżka
Pierwsze datuje się na 1000 lat p.n.e. Najstarsze znaleziono w Egipcie i były wykonane z ceramiki, a rączki łyżek były bogato zdobione scenami ceremonii. Około 200 lat później stały się powszechnie używanym sprzętem do jedzenia wśród bogatych Greków i Rzymian. Około roku 1200 naszej ery łyżki dotarły do Europy i pełniły nawet honorową rolę podczas koronacji angielskich królów. W XVIII wieku konstrukcja łyżki została uproszczona, przez co stała się funkcjonalna i popularna.
Widelec
Najmłodszy ze sztućców. W Cesarstwie Bizantyjskim używano go do jedzenia już w IV wieku p.n.e. Jednak większość Europy wykorzystywała widelec do gotowania. Wcześniej Europejczycy ze wschodu zaczęli używać widelce, ci z zachodu czekali aż do IX wieku n.e. (argumentowali, że to nie przystoi). Francuzi zaczęli używać widelce, kiedy Katarzyna Medycejska poślubiła w 1547 roku Henryka II i zaszczepiła ten zwyczaj w wyższych klasach. W XVIII w. etykieta jedzenia stała się przedmiotem zainteresowania i spopularyzowała widelec. Pierwsze miały tylko dwa ząbki, te z czterema zaprojektowali Niemcy w 1700 roku.
Pałeczki
Archeolodzy odkryli najstarszą parę pałeczek w ruinach miasta Yen i datują ją na 3200 do 1180 rok p.n.e. Najwcześniejsze pałeczki nie były używane jako przybory do jedzenia, ale jako przybory kuchenne. Historycy podają, że pałeczki zaczęto używać jako narzędzi do jedzenia z powodów religijnych oraz braku zapasów. Kucharze zaczęli kroić składniki na coraz mniejsze kawałki co skracało czas gotowania. Do jedzenia małych kawałków nie były potrzebne noże i widelce. Poza tym nauki konfucjańskie odradzały noże ze względu na ich związki z przemocą. Pałeczki kojarzyły się z delikatnością.
IB