Czy twoje dziecko jest geniuszem
Czy twoje dziecko jest geniuszem
Rodzice chcą wierzyć, że ich pociechy są wybitnie uzdolnione, ale nie wszystkie dzieci mogą dorównać wielkim naukowcom czy muzykom.
W Ameryce szacuje się, że 3 miliony dzieci jest utalentowanych, wykazujących wybitne poziomy umiejętności i kompetencji w jednej lub wielu dziedzinach. Ocena czy dziecko spełnia te kryteria jest skomplikowana i nie tylko jest dokonywana na podstawie wyników testów. Poniżej kilka rzeczy świadczących o tym, że masz uzdolnione dziecko.
Bogate słownictwo, budowanie skomplikowanych zdań już we wczesnym życiu dziecka. Pierwsze oznaki geniuszu pojawiają się we wczesnym wieku dziecka poprzez pojawienie się umiejętności dużo wcześniej niż oczekiwano, a szczególnie chodzi tu o umiejętności językowe.
Utalentowane dzieci nie tyko dostrzegają wzory i kształty w grach i zabawach, ale także zauważają powtarzające się zachowania, czynności oraz działania o wiele łatwiej niż rówieśnicy. Są bardzo dobrzy w obserwacji i zapamiętywaniu kluczowych informacji np. ile klocków jest w stanie włożyć do swojej ciężarówki.
Interesowanie się otaczającym ich światem. Mali geniusze mają nienasyconą ciekawość poznania jak wszystko działa. Mogą to być pytania dotyczące nawyków żywieniowych zwierząt po zasady działania opiekacza. Dla rodzica będzie to wielkie wyzwanie i trening cierpliwości z powodu niekończącej się listy pytań.
Dziecko posiada dogłębną wiedzę na temat konkretnego przedmiotu lub dziedziny zainteresowań np. silnik samochodowy.
Cudownym dzieckiem określa się dziecko, które w wieku ok. 11 lat wykazuje jakąś umiejętność na poziomie zaawansowanym, dorównując wykształconym w danym kierunku dorosłym specjalistom.
Często mogą się czuć znudzone na zajęciach w szkole, ponieważ materiał dla nich jest zbyt łatwy. Mają też inne zainteresowania i umiejętności od rówieśników, co z kolei wpływa na brak relacji z rówieśnikami. Bardziej będą zainteresowane prowadzeniem rozmowy i nawiązywaniem znajomości ze starszymi od siebie uczniami lub dorosłymi.
Uzdolnione dzieci mają tendencję wytrwale utrzymać lub kontynuować zadanie lub nawyk, dopóki go nie opanują do perfekcji. Potrafią się skoncentrować na zadaniu bez przerw do momentu jego ukończenia.
Mają więcej pewności siebie. Potrafią przejąć kontrolę nad rówieśnikami i znaleźć najbardziej efektywne rozwiązanie w danej sytuacji.
Barb