Spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu
Spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu
Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że spożywanie alkoholu w zbyt dużych ilościach może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji między innymi uzależnienie od alkoholu, podnosi ryzyko zachorowania na ponad 200 chorób, przemocy i urazów. Sporadyczne picie alkoholu i z umiarem może zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej, natomiast problem pojawia się, gdy pijemy alkohol zbyt często i w dużych ilościach naraz.
Co świadczy, że przekroczyłeś normę spożywanego alkoholu?
Masz butelkę schowaną w pracy, samochodzie w domu czy nawet w torbie, co by znaczyło, że masz pod ręką butelkę w razie potrzeby napicia się. Jest to jedna z oznak uzależnienia od alkoholu.
Odczuwasz niepokój, gdy nie możesz się napić. Na przykład jesteś w pracy i nagle masz potrzebę się napić. Wiesz, że nie możesz się napić i zaczynasz panikować lub popadasz w niepokój. To zachowanie może świadczyć o uzależnieniu od alkoholu. Dla pewności podsumuj swoje dzienne spożycie.
Często doświadczasz luk w pamięci. Spożywanie w dużych ilościach alkoholu wpływa na pamięć, czego przykładem jest brak jakichkolwiek informacji na temat nocy spędzonej na ciężkim piciu. Wystarczy kilka drinków, aby wywołać zauważalne zmiany w pamięci.
Masz halucynacje podczas lub po wypiciu alkoholu. Halucynacje mogą wystąpić jako rzadkie skutki uboczne przewlekłego nadużywania alkoholu tzw. halucynacja alkoholowa.
Wystąpiły objawy odstawienia. Osobom uzależnionym od alkoholu może być bardzo trudno nagle przestać pić. Objawami tego stanu może być delirium, drżenie ciała, drażliwość, halucynacje, częste zmiany nastrojów.
Jeśli za każdym razem jak pijesz alkohol, wisisz nad muszlą klozetową to może świadczyć, że wypiłeś za dużo i zdecydowanie przekroczyłeś swój limit.
Nie możesz przestać po jednym lub dwóch drinkach. Jako niskie ryzyko alkoholizmu określono limit: dla kobiet nie więcej niż 3 drinki każdego dnia i nie więcej niż 7 drinków tygodniowo, a dla mężczyzn nie więcej niż 4 drinki dziennie i nie więcej niż 14 drinków tygodniowo.
Pijesz codziennie i masz wrażenie, że nie możesz bez tego się obejść. To może świadczyć o uzależnieniu.
Tracisz przytomność po wypiciu. Utrata przytomności jest objawem zatrucia alkoholem i może prowadzić do śmierci.
Barb