Jedzenie zapewniające dobre samopoczucie
Jedzenie zapewniające dobre samopoczucie
Tzw. zdrowa żywność jest dobra dla naszego zdrowia fizycznego i może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, raka, otyłość i choroby serca. To wiedzą prawie wszyscy, ale jedzenie może mieć także wpływ na nasze zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.
Dzięki odpowiedniej diecie możemy zmniejszyć ryzyko depresji i lęków. Ważne jest to zwłaszcza dziś, kiedy zaburzenia psychiczne rosną w alarmującym tempie i coraz więcej pieniędzy wydaje się na leki.
Węglowodany złożone
Jednym z ważnych aspektów poprawy stanu psychicznego jest zasilanie komórek mózgowych węglowodanami, czyli cukrami złożonymi występującymi w włóknach i skrobi owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Są one korzystne dla mózgu, ponieważ powoli uwalniają glukozę, co pomaga ustabilizować nastrój. Proste węglowodany występujące w słodkich napojach i przekąskach odpowiedzialne są za wahania nastrojów, działają krótkoterminowo i mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Zwiększenie spożycia złożonych węglowodanów i zmniejszenie słodkich napojów i przekąsek może być pierwszym krokiem do zwiększenia poczucia szczęścia i dobrego samopoczucia.
Antyoksydanty
Utlenianie to normalny proces jaki zachodzi w naszych komórkach, dzięki czemu wytwarzana jest energia dla naszego ciała i mózgu. Niestety proces ten powoduje, że zmniejsza się poziom dopaminy i serotoniny (hormony szczęścia) co z kolei wpływa na pogorszenie się samopoczucia. Antyutleniacze znajdujące się w kolorowych owocach i warzywach działają jak ochrona przed stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym w mózgu i ciele. Naprawiają także uszkodzenia oksydacyjne (spowodowane utlenianiem) i usuwają wolne rodniki, które powodują uszkodzenia komórek w mózgu.
Omega-3
Kwasy tłuszczowe biorące udział w procesie przekształcania żywności w energię odgrywają istotną rolę w produkcji dopaminy, serotoniny i norepinefryny. Znajdziemy je w tłustych rybach, orzechach, nasionach, warzywach liściastych, jajkach oraz mięsie zwierząt karmionych trawą. Omega-3 zwiększa czynność mózgu, może spowolnić postęp demencji oraz poprawić objawy depresji. Kwasy te są niezbędnymi składnikami odżywczymi, które nie są łatwo wytwarzane przez organizm i można je znaleźć jedynie w jedzeniu.
Witamina z grupy B
Duże ilości witaminy B6 i B12 oraz kwasu foliowego w diecie chronią przed depresją. Znaleźć ją można w zielonych warzywach, fasoli, bananach i burakach. Zwiększenie ilości witamin z grupy B powoduje zwiększenie ilości hormonów i związków chemicznych odpowiedzialnych za dobry nastrój.
Prebiotyki i probiotyki
Biliony dobrych i złych bakterii żyjących w naszych jelitach również wpływają na nasz nastrój, zachowanie i zdrowie mózgu. Stwierdzono, że prebiotyki i probiotyki znajdujące się w serze, jogurcie i sfermentowanej żywności takiej jak kombucha, kiszona kapusta i kimchi ograniczają stany zapalne w mózgu, zmniejszają depresję i stany lękowe oraz działają jak leki przeciwdepresyjne zwiększając poczucie szczęścia.
IB