Cellulit jeden z wrogów kobiety
Cellulit jeden z wrogów kobiety
O pojawieniu się cellulitu decydują przede wszystkim złe nawyki żywieniowe, zbyt ciasne ubrania, siedzący tryb życia, alkohol, kawa, papierosy czyli tzw. używki.
Inna nazwa tej przypadłości to skórka pomarańczowa, która pojawia się najczęściej na biodrach, udach, brzuchu i ramionach.
Jak powstaje cellulit?
Komórki tłuszczowe znajdujące się w podskórnej tkance tłuszczowej przestają prawidłowo funkcjonować i powiększają się do znacznych rozmiarów, tworząc na skórze widoczne zgrubienia. Oczywiście na początku jest on słabo widoczny, potem można go zobaczyć kiedy oświetlimy skórę mocnym światłem, w ostatniej fazie zmienia całkowicie wygląd skóry, na której pojawiły się wgłębienia i wypukłości. Cellulit nie dotyczy tylko pań w średnim wieku, powjawić może się nawet u młodych dziewcząt i jak wskazują statystki dotyka około 80% kobiet na świecie. Za jedną z głównych przyczyn tego zjawiska podaje się zakłócenie równowagi hormonalnej organizmu. Z medycznego punktu widzenia cellulit (ganoid lipodystrophy, GLD) to choroba metaboliczna, która jest efektem nieprawidłowego funkcjonowania układu limfatycznego. Choroba ta powoduje, że w komórkach tłuszczowych odkładają się produkty przemiany materii, które powinny zostać wydalone z organizmu.
Sposoby na cellulit
Cudowne środki nie istnieją ale można:
• ograniczyć spożycie soli, cukru, tłuszczy zwierzęcych
• pić dużo niegazowanej wody mineralnej oraz herbatki ziołowe zawierające: koper, skrzyp, brzozę, krwawnik
• masować miejsca objęte cellulitem szorstką rękawicą lub gąbką ruchami okrężnymi, jednocześnie ugniatając skórę. Zacząć należy od kostek, przesuwając się w górę nóg, pośladków, brzucha itd. Ma to na celu przesunięcie limfy wraz ze zbędnymi produktami przemiany materii. W domowych warunkach masaż limfatyczny należy wykonywać przez 20-30 min., zaraz po kąpieli.
• kofeina i cukier czyli peeling z fusów mielonej kawy działa wygładzająco, ziarenka cukru natomiast złuszczająco. Dobrze działa też mieszanka fusów z kawy z balsamem do ciała oraz kilkoma kroplami olejku cynamonowego. Peeling warto połączyć z delikatnym masażem. Zabieg wykonywany, co najmniej 2 razy w tygodniu, przyniesie pierwsze rezultaty już po miesiącu.
Można też wykonać maseczkę:
4 łyżki rozpuszczalnej kawy, 2 łyżki oliwy z oliwek, 4 łyżki cynamonu i 4 łyżki spirytusu. Składniki należy ze sobą zmieszać i maseczkę nałożyć na obszary zaatakowane przez pomarańczową skórkę i owinąć folią (dodatkowo można także założyć rajstopy). Maseczkę kawową trzeba zmyć chłodną wodą po upływie 15-20 minut. Zabieg ten nie powinien być stosowany przez osoby, które mają wrażliwą, skłonną do alergii skórę.
Domowa endermologia:
Do zabiegu potrzebna będzie gumowa bańka i oliwa do ciała. Oliwką dokładnie smarujemy miejsce, które chcemy poddać zabiegowi, następnie zasysamy bańkę na skórze i przesuwamy w górę i w dół. Zabieg może być bolesny, dlatego na początku powinno się zassać małą powierzchnię skóry. Należy wykonywać go systematycznie 3x tygodniowo. Masaż bańkami gumowymi nie może być stosowany u osób, które mają problem z układem krążenia (żylaki, kruchość naczyń krwionośnych – pajączki).
IB