Terapia zastępcza testosteronem
Terapia zastępcza testosteronem
Dziś lekarze odnotowują coraz więcej przypadków pacjentów cierpiących na niski poziom testosteronu.
Testosteron jest hormonem odpowiedzialnym za produkcję nasienia i rozwój męskich cech. Z wiekiem jego poziom zmniejsza się i może przyczyniać się do takich objawów jak niski poziom libido, zaburzenia erekcji, zmęczenie i niski poziom energii, zmniejszenie masy mięśniowej, zwiększenie tkanki tłuszczowej, uszkodzenia ciała i twarzy, trudności w koncentracji, depresja, drażliwość i mniejszone dobre samopoczucie. Ale zanim zacznie się stosować terapię zastępczą należy zrozumieć, że istnieje wiele innych stanów, które mogą powodować te objawy i same objawy nie zawsze wymagają zastosowania terapii testosteronem. Dopiero, kiedy wymienione objawy znacząco wpływają na życie codzienne i funkcjonowanie mężczyzyny jest to sygnał do rozpoczęcia terapii suplementacyjnej.
Mogą one mieć różne formy:
• plastry skórne – stosowane raz dziennie, plaster noszony jest najczęściej na ramieniu lub górnej części ciała.
• żele – wchłaniane bezpośrednio przez skórę stosowane raz dziennie. Mogą być także wchłaniane przez nos.
• tabletki – przylegające do podniebienia, stosowane dwa razy dziennie stale uwalniają dawkę testosteronu.
• wstrzykiwania i wszczepy – bezpośrednio wstrzykiwany do mięśni lub wszczepiony jako granulki w miękkich tkankach.
Jeżeli chodzi o korzyści terapii to najczęściej wymienia się poprawę poziomu energii, nastroju, popędu płciowego i jakości erekcji. Testosteron zwiększa również gęstość kości, mięśnie i wrażliwość na insulinę. Natomiast lista ryzyka jest nieco dłuższa.
Niepożądane objawy to:
• łagodny przerost gruczołu krokowego – wielkość prostaty zmienia się z wiekiem, staję się większa. Terapia dodatkowo wpływa na jej wzrost.
• wysypka i świąd w miejscu wstrzyknięcia, czasem także trądzik.
• bezdech podczas snu – problemy z oddychaniem.
• zastoinowa niewydolność serca – stan ten może się nasilić po zastosowaniu testosteronu.
• skrzepy krwi – zwiększa się ryzyko zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. Produkty testosteronowe mają tą informację na opakowaniach, dlatego należy uważnie ją przeczytać. Nieprawidłowy wzrost liczby czerwonych krwinek może przyczynić się także do powikłań takich jak zawały, udary i problemy sercowo-naczyniowe.
• rak prostaty – testosteron może być czynnikiem stymulującym pojawienie się raka prostaty.
W przypadku mężczyzn z niskim poziomem testosteronu, korzyści z terapii zastępczej mogą przewyższać możliwe ryzyko. Jednak jeżeli któreś z wymienionych schorzeń występują już u pacjenta, mogą one ulec pogorszeniu. Najważniejsze jest, by decyzja o terapii zastępczej testosteronem została podjęta po konsultacji ze specjalistą.
IB