Dobrze umieć jest czasami mówić dwoma językami
Dobrze umieć jest czasami mówić dwoma językami
To hasło tegorocznych obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Były to już czwarte obchody a nasza szkoła, Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chicago uczestniczy w nich od samego początku. Zapytaliśmy panią Dyrektor Agnieszkę Trzupek jak świętowano ten wyjątkowy dzień.
– Co roku staramy się wprowadzić jakiś nowy element związany z polskością i dwujęzycznością. W pierwszym roku celebracji tego jakże bliskiego nam i naszym uczniom święta zapoczątkowaliśmy tradycję pisania szkolnego dyktanda, przez uczniów i rodziców. W drugim roku nasze nauczycielki wzięły udział w konkursie Polskiej Dobrej Szkoły na hasło święta i zdobyły nagrody i wyróżnienia, min. jedna z głównych nagród dla pani Anny Dolecki. W następnym roku motywem przewodnim były polskie biało-czerwone kwiaty. W tym natomiast postanowiliśmy zorganizować inscenizację pt. „BE CURIE-ous”. Był to wywiad przeprowadzony przez uczniów najmłodszych klas z naszą patronką, w którą wcieliła sią nasza uczennica Natalia. Oczywiście najmłodszym pomagały ich wychowawczynie, panie Edyta Urbanek i Dorota Cichoń. Publiczność mogła poznać kilka ciekawych faktów na temat Marii, np. to że w podróż poślubną pojechała na wycieczkę rowerową, na rowerach które były prezentem dla nowożeńców. Padło też jakże ważne dla najmłodszych pytanie, czy pani Maria lubi szpinak?
Nauczyciele Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie od początku starają się zaszczepić miłość do wszystkiego co polskie w swoich uczniach. Celebracje takie jak ta są świetną okazją do pokazania owoców tej pracy oraz dają możliwość integracji społeczności szkolnej, którą tworzą nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice i przyjaciele szkoły. Jednakże obchody Święta Dwujęzyczności to nie tylko uroczysta akademia to także manifestacja polskości we wszelkich jej przejawach. I tak klasa pani Elżbiety Berkowicz przygotowała okolicznościową wystawę „Symbole łączące rozproszonych po całym świecie Polaków”, na której można było zobaczyć pamiątki i symbole z różnych regionów Polski. Uczniowie poznawali ciekawe historie związane z ich powstaniem i znaczeniem. Nie zabrakło również słodkiego akcentu czyli polskich cukierków, które były świetną osłodą po trudach dzielnej walki z polską ortografią.
W klasach pań Agnieszki Leśniak i Aleksandry Sowiak z kolei wszyscy świetnie bawili się, a przy okazji sprawdzali swoją wiedzę językową podczas dwujęzycznych quizów. W każdej klasie odbywały się w tym dniu celebracje lub lekcje poświęcone dwujęzyczności.
Oczywiście drugim ważnym punktem Polonijnego Dnia Dwujęzyczności było Szkolne Dyktando. Ponieważ w tym roku świętujemy także setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zmieniono wyjątkowo jego nazwę na Patriotyczne Dyktando. A czego dotyczyło? Otóż dzięki współpracy szkoły z panią Małgorzatą Tomczak, prezeską gnieźnieńskiego Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych oraz panią Elżbietą Berkowicz wiceprezeską klubu i naszą nauczycielką tematami dyktand były pradzieje Polski oraz stolice Polski. Dyktando jak zwykle zostało podzielone na różne grupy wiekowe, czyli uczniowie oraz rodzice i nauczyciele. Wszyscy walczyli oczywiście o tytuł Mistrza Ortografii w swojej kategorii.
Oto co powiedziały nam koordynatorki tegorocznego dyktanda.
– Musimy zdać sobie sprawę, że dyktanda dla dwujęzycznych uczniów wyglądają troszkę inaczej niż dyktanda dla rodzimych użytkowników języka. Nie roją się od gżegżółek i dżdżownic, skupiają się raczej na słownictwie używanym w codziennych rozmować oraz w tekstach jakie znajdują się w podręcznikach uczniów – Aleksandra Sowiak.
– Rodzice piszący nasze dyktando też świetnie się bawili. W ich przypadku było to raczej przypominanie sobie pisowni słów, które używają w rozmowach z dziećmi, jednak nie zapisują lub owszem piszą, jednak w konwersacjach emailowych lub smsowych nie używają polskich znaków diakrytycznych – Agnieszka Leśniak.
Podsumowując śmiało możemy stwierdzić, że była to kolejna udana manifestacja polskości, radości z posiadania polskich korzeni i bycia Polonusem w tyglu wielonarodościowym jakim jest aglomeracja chicagowska. W wszystkich chętnych, pragnących świętować wraz ze społecznością Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie zapraszają w przyszłym roku.
Iwona Biernacka