Okres menopauzy
Okres menopauzy
Pod koniec 3 dekady życia ciało kobiety zaczyna produkować mniej hormonów estrogenu i progestyny, co z kolei wpływa na długość i intensywność okresów. W rezultacie tego kobieta przestaje produkować jajeczka i już nie miesiączkuje.
Z ostatecznym ustaniem miesiączkowania, po którym przez rok nie wystąpiło żadne krwawienie z dróg rodnych, rozpoczyna się menopauza. Przeciętnie kobieta wkracza w ten okres w wieku 51 lat.
Nieregularne miesiączki, uderzenia gorąca, nocne poty, suchość pochwy, problemy ze snem i zmiany nastrojów należą do objawów menopauzy, które mogą wystąpić w okresie poprzedzającym menopauzę.
Uderzenia gorąca doświadcza około 75% kobiet, chociaż zdarza się, że kobiety nie miały tego objawu, a u innych nawet 70-letnich wciąż pojawiają się. Najbardziej intensywne objawy – zmiany w miesiączkowaniu i nocne poty utrzymują się przez około 4 lat. Jednak wszystkie objawy mogą trwać średnio 10 lat.
Wystąpienie menopauzy zależy od wielu czynników i jest sprawą bardzo indywidualną. Może o tym decydować predyspozycja genetyczna np. termin menopauzy jest podobny u matek i córek, styl życia. Szybciej menopauza pojawia się u pań palących papierosy, prowadzących niezdrowy styl życia, chorych na cukrzycę, z chorobami układu immunologicznego, po chemioterapii, naświetlaniach i usunięciu jajników. U niektórych kobiet menopauza może pojawić się nawet przed 40 rokiem życia, to tzw. przedwczesna menopauza. Według badań, przedwczesna menopauza przed 40 rokiem życia występuje u jednej na 100 kobiet, natomiast przed 30 rokiem życia u 1 na tysiąc pań. Zdiagnozować menopauzę można używając domowych testów moczu lub wykonać badanie krwi w laboratorium. Za pomocą tych testów sprawdza się poziom hormonu folikulotropowego (FSH), który jest podwyższony w okresie przekwitania. Trzeba pamiętać, że na wynik mogą źle wpłynąć przyjmowane hormonalne środki antykoncepcyjne. Kiedy kończy się okres menopauzy, następuje okres postmenopauzalny i może trwać ok. 30 lat. Na początku tego okresu nadal odczuwalne są objawy przekwitania, organizm przyzwyczaja się do niedoboru hormonów i zaczyna lepiej funkcjonować. Mimo to, niskie stężenie hormonów płciowych powoduje, że kobiety są szczególnie narażone na osteoporozę, cukrzycę, nietrzymanie moczu, infekcje intymne, miażdżycę, choroby układu krążenia, kamicę żółciową. Aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem do późnej starości, zalecane są badania kontrolne, zdrowa dieta, aktywność fizyczna, utrzymanie kontaktów towarzyskich, rozwijanie własnych zainteresowań.
Barb