Medicare – jak przystąpić, gdy kończysz 65 rok życia
Medicare – jak przystąpić, gdy kończysz 65 rok życia
W roku 2019 praw do ubezpieczenia się w Medicare z tytułu ukończenia 65 roku życia nabiorą osoby z rocznika 1954. Już na samym wstępie tego artykułu chcę wyraźnie podkreślić, że nie musimy pobierać amerykańskiej emerytury, aby przystąpić do ubezpieczenia Medicare. Musimy jednak spełniać wymogi związane z legalnym pobytem i przepracowaniem oraz płaceniem składek na fundusz emerytalny Social Security przez nas samych lub naszego współmałżonka przez okres, co najmniej 40 kwartałów.
Podstawowy plan Medicare (ang. Original Medicare) składa się z dwóch odrębnych części: szpitalnej (Part A) i medycznej (Part B). Każda z nich spełnia inną rolę w dostępie do opieki zdrowotnej, a zasady ich uzyskania różnią się w zależności od tego czy przed 65 rokiem życia pobieramy już amerykańskie świadczenia emerytalne, czy też nie.
Ci z Państwa, którzy pobierają już wcześniejszą emeryturę w momencie ukończenia 65. roku życia zostaną automatycznie wpisani do podstawowego planu Medicare zarówno części A, jaki i części B. Posiadanie części B będzie się wiązać z opłacaniem $135.50 składki, która będzie nam odciągana ze świadczenia emerytalnego każdego miesiąca. Możemy oczywiście wstrzymać się od przyjęcia części B, jeżeli na przykład nadal pracujemy i posiadamy bardzo dobre i niedrogie ubezpieczenie od pracodawcy.
Zanim zdecydujemy się na ten krok, warto jednak zawsze rozpatrzeć opcje oferowane w ramach Medicare, gdyż bardzo często stanowią one tańszą i korzystniejszą ofertę w zestawieniu z ubezpieczeniem grupowym w zakładzie pracy. Pamiętajmy też, że powyższa reguła dotyczy tylko ubezpieczeń od tych pracodawców, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników. Jeżeli nasz zakład pracy jest niewielki i zatrudnia nie więcej niż wspominanych 20 pracowników, powinniśmy w momencie ukończenia 65. roku życia przystąpić od obydwu części Medicare.
Sytuacja ma się inaczej, gdy nie pobieramy jeszcze amerykańskiej emerytury, a chcemy przystąpić do Medicare w momencie ukończenia 65. roku życia. W takim przypadku, aby uzyskać Medicare sami musimy się zgłosić do biura Social Security. Pamiętajmy, że ani Medicare, ani biuro Social Security nie poinformuje nas o takiej możliwości. Wystąpić o Medicare można na kilka sposobów: przez Internet na stronie biura Social Security, dzwoniąc bezpośrednio do centrali SSA pod numer 1-800-772-1213, lub udając się osobiście do najbliższego oddziału biura Social Security. W tym przypadku warto zabrać ze sobą oryginały potrzebnych dokumentów: dowód amerykańskiego obywatelstwa lub zieloną kartę i akt urodzenia. Jeżeli uzyskujemy Medicare na podstawie kwartałów wypracowanych przez współmałżonka, powinniśmy też dostarczyć oryginał aktu małżeństwa. Starania o Medicare możemy rozpocząć na 3 miesiące przed miesiącem urodzin, w miesiącu urodzin i 3 miesiące po nim. W przypadku, gdy nie zarejestrujemy się w przeciągu tych 7 miesięcy, a nie posiadamy ubezpieczenia pracowniczego, wówczas może nam być w przyszłości naliczona kara za brak części B jak i części D, która jest ubezpieczeniem na leki.
Gdy już wystąpimy do Social Security o podstawowy plan Medicare, warto wówczas pomyśleć o uzupełnieniu luk w tym pokryciu. Podstawowy plan Medicare nie pokrywa wszystkich kosztów opieki zdrowotnej. Zarówno w części A jak i części B istnieją tzw. deductible, czyli początkowe koszty własne oraz dopłaty (copaymets) w długoterminowych pobytach w szpitalu i 20% nielimitowango współubezpieczenia (coinsurance) w części B. Nie zapominajmy też o tym, że podstawowy plan Medicare nie jest ubezpieczeniem na leki na receptę. Tak więc posiadając tylko część A i B Medicare możemy być narażeni na wysokie koszty związane z leczeniem i zakupem lekarstw. Na rynku ubezpieczeń Medicare istnieje wiele ciekawych i często bardzo przystępnych cenowo planów ubezpieczeniowych dających nam dodatkowe zabezpieczenie i ograniczających wspomniane powyżej luki w pokryciu. Gama planów oferowanych w ramach systemu Medicare obejmuje ubezpieczenia typu suplementarnego, indywidualne plany na leki oraz ostatnio coraz bardziej popularne plany Medicare Advantage.
Jeżeli w niedługim czasie osiągniecie Państwo 65 rok życia, warto wcześniej zaplanować wybór odpowiedniego ubezpieczenia Medicare. Można dzięki temu uniknąć niemiłych niespodzianek i dobrze wykorzystać możliwości, które przysługują beneficjentom Medicare. Jeżeli macie Państwo pytania dotyczącej Waszej indywidualnej sytuacji związanej z ubezpieczeniem Medicare, proszę się ze mną skontaktować w celu umówienia się na bezpłatną konsultację.
Oliwier Wasilewski
773-620-5258
3410 N. Harlem Ave. Chicago
Oliwier Wasilewski
Absolwent Politechniki Lubelskiej i Loyola University Chicago (MBA). Zagadnieniami ubezpieczeń Medicare zajmuje się już ponad dziesięć lat. Pracował dla UnitedHealthcare (oddział Medicare Solutions), jako manager niezależnych agentów ubezpieczeniowych i dyrektor rynków etnicznych na stan IL. Był odpowiedzialny za stworzenie kompleksowej strategii wprowadzenia produktów ubezpieczeń Medicare tej firmy na rynek polonijny. Asystował w przygotowaniu i tłumaczeniach materiałów edukacyjnych, sprzedażowych
i marketingowych. Obecnie właściciel agencji ubezpieczeniowej HealthInsurance Center i agent ubezpieczeniowy na stany IL, WI i FL.