Deficyt żelaza
Deficyt żelaza
Każdy organizm do sprawnego funkcjonowania potrzebuje różnorodne witaminy, minerały i mikroelementy. Jednym z najważniejszych składników jest żelazo, dlatego że ten minerał umożliwia czerwonym krwinkom przenoszenie tlenu do mięśni w celu ich zasilania. Żelazo odgrywa również ważną rolę we wspomaganiu metabolizmu węglowodanów, które są głównym źródłem energii mięśni podczas intensywnego wysiłku lub aktywności fizycznej. Bez odpowiedniej dawki żelaza osoba znacznie łatwiej będzie się męczyła i będzie wolniej odzyskiwała siły.
Nie jesteś pewien, czy masz wystarczająco dużo żelaza? Oto cztery oznaki, które mogą wskazywać na jego niedobór, a także o tym, co możesz zrobić, aby zwiększyć spożycie żelaza.
Jesteś zawsze zmęczony
Jeżeli wysypiasz się a mimo to cały czas czujesz się zmęczony to oznaka braku żelaza. Żelazo pomaga w dostarczaniu tlenu przez krew oraz w odprowadzaniu dwutlenku węgla. Jego niedobór spowalnia ten proces i zwiększa także zmęczeni mięśni oraz pogarsza wytrzymałość i wydolność tlenową.
Skóra jest bledsza
Jeżeli zauważyłeś, że skóra wygląda bardziej blado niż zwykle to kolejny sygnał, że nie ma wystarczającej ilości żelaza w diecie. Żelazo „daje” hemoglobinie jej czerwony kolor, co z kolei dodaje kolorów policzkom. Ponieważ czerwony kolor zmniejsza się z powodu braku żelaza, skóra wydaje się bardziej blada. I nie chodzi tu tylko o bladość skóry, ale także dziąseł i paznokci.
Palce u nóg i rąk ciągle marzną
Ponieważ nie dostarczasz odpowiedniej dawki żelaza organizmowi krew „nie dociera” do palców, bo najpierw jest wysyłana do narządów takich jak mózg, serce, nerki, wątroba i płuca. Mniejszy przepływ krwi do palców rąk i nóg oznacza, że są zimne.
Tętno jest wysokie
Regularny pomiar tętna jest bardzo ważny. Z powodu braku żelaza krew jest mniej dotleniona i „odpady” zapychają żyły tętno zaczyna przyspieszać, aby szybciej pompować krew, co z kolei ma zaspokoić potrzeby organizmu. Po prostu serce musi wykonywać dodatkową pracę.
Jeżeli zaobserwowałeś któryś z tych objawów musisz skontaktować się z lekarzem w celu wykonania koniecznych badań krwi – poziom hemoglobiny. Gdy pomimo zmiany diety bogatej w żelazo lekarz stwierdzi jego deficyt konieczne będzie wykonanie kolonoskopii (utrata żelaza spowodowana krwawieniem z przewodu pokarmowego).
Jakie pożywienie zawiera żelazo?
Małże, czerwone mięso, ostrygi, jajka, łosoś, tofu, rodzynki, pełnoziarniste produkty, szpinak i rośliny strączkowe są dobrymi źródłami żelaza. Przeciętna osoba potrzebuje około 8 miligramów żelaza dziennie, a kobieta która miesiączkuje potrzebuje aż 18 mg dziennie. Absorbcja żelaza może być hamowana przez związki zwane fitynianami, powszechnie występujące w roślinach strączkowych, ryżu i zbożach. Sztuczka pomagająca poprawić zdolność organizmu do wchłaniania żelaza, polega na łączeniu dowolnego bogatego w żelazo jedzenia z witaminą C, co pomaga twojemu organizmowi je rozłożyć.
Pomocne może też być gotowanie kwaśnych pokarmów w żeliwnych naczyniach. Lekarze nie zalecają przyjmowania suplementów, bez konsultacji z lekarzem, bo mogą one wywołać zapalenie żołądka, skurcze i zaparcia.
IB