Nie czyść tego sodą oczyszczoną
Nie czyść tego sodą oczyszczoną
Soda jest świetnym, wielofunkcyjnym środkiem czyszczącym i wybielającym jednak nie zawsze można go wykorzystać do czyszczenia. Dziś mała podpowiedź, kiedy powinniśmy zrezygnować z użycia sody.
Szkło
Soda oczyszczona jest ściernym środkiem czyszczącym, więc istnieje ryzyko, że porysuje szkło lub lustro. Jeśli szukasz całkowicie naturalnego środka czyszczącego, sugerujemy użycie octu na szklanych powierzchniach.
Aluminium
Można używać sody oczyszczonej do czyszczenia aluminiowych garnków i patelni, ale ważne jest, aby pamiętać o ich przepłukaniu, gdyż soda może powodować utlenianie aluminium i zmieni ono kolor na brązowy.
Ceramiczna płyta kuchenna
Soda oczyszczona doskonale nadaje się do czyszczenia płytek kuchennych, ale należy unikać korzystania z niej, jeśli masz gładki blat wykonany ze szkła ceramicznego. Może łatwo porysować płytę kuchenną i pozostawia biały film, który jest trudny do usunięcia. Jeśli przypadkowo użyjesz sody oczyszczonej, ocet usunie biały film.
Marmur
Nigdy nie należy używać sody oczyszczonej do czyszczenia powierzchni marmurowych lub kwarcowych. Z czasem soda oczyszczona spowoduje uszkodzenie górnej warstwy ochronnej i ewentualnie pozostawi zadrapania.
Drewniane meble
Soda oczyszczona może być zbyt twarda dla niektórych wykończeń lub lakierów na drewnianych meblach, przez co zniszczy też drewno. Zamiast tego lepiej użyć rozcieńczonej mieszaniny mydełek do naczyń.
Drewniane podłogi
Podobnie jak w przypadku mebli drewnianych, soda oczyszczona może zniszczyć lakiery stosowane na podłogach drewnianych. Najlepiej stosować więc środki czyszczące przeznaczone do podłóg drewnianych.
Antyczne srebro
Mimo tego, że zanurzenie srebra w wodzie i sodzie oczyszczonej może szybko usunąć nalot z niego, tarcie pastą z sodą może sprawić, że straci ono patynę i później szybciej zmatowieje.
Wszystko z głębokimi rowkami lub pęknięciami
Soda oczyszczona pozostawia za sobą białe, zakurzone pozostałości po wyschnięciu, dlatego nigdy nie należy jej używać do czyszczenia powierzchni z głębokimi rowkami lub pęknięciami.
Pozłacane naczynia
Nigdy nie czyść naczyń ze złota lub złotych naczyń czystą sodą. Złoto jest niezwykle miękkim metalem, a soda oczyszczona jest ściernym środkiem czyszczącym, który zrujnuje i zarysuje powierzchnię.
Skóra/cera
Soda oczyszczona ma podstawowe pH, natomiast ludzka skóra jest lekko kwaśna. Regularne stosowanie sody oczyszczonej na skórze neutralizuje naturalny poziom kwasów w skórze przez co staje się ona sucha i popękana.
Włosy
Podobnie jak twoja skóra, regularne używanie sody oczyszczonej we włosach pozbawi ją naturalnych olejków, pozostawiając włosy suche i łamliwe.
IB