Nasza wielka grecka uczta w kuchni Zorby
Nasza wielka grecka uczta w kuchni Zorby
Dziś zawitamy do restauracji serwującej przysmaki kuchni basenu Morza Śródziemnego, czyli do greckiej restauracji. Zacznijmy może od najważniejszych składników dań tejże kuchni. To przede wszystkim ciemne oliwki Kalamata, wspaniała oliwa z oliwek, aromatyczny tymianek i oregano, ser feta oraz tak modny tradycyjny grecki jogurt. Ale zamiast wymieniać poszczególne składniki skupmy się na menu i daniach oferowanych u Zorby.
Na początek przystawki. Melitzanosalata to smakowity sos przygotowany z grillowanej oberżyny (bakłażan) z dodatkiem świeżej oliwy z oliwek, czosnku a czasem także ziemniaków. Oczywiście jako dodatek podawane są kawałki chleba pita. Tirokafteri to z kolei mieszanka sera feta z pieczoną papryką, oliwą z oliwek, czosnkiem, sokiem z cytryny, jogurtem, oregano i ostrą papryką. Tzatziki czyli sos na bazie jogurtu z dodatkiem świeżych ogórków, czosnku, soli, oliwy z oliwek, octu winnego i koperku. Tak, jak wcześniejsze przystawki jest on serwowany z ciepłymi kawałkami pity lub jako składnik dań głównych. Oprócz tego w menu znajdziecie purée z groszku łuskanego, ser feta z oliwą z oliwek i ciemnymi oliwkami, no i oczywiście tradycyjną grecką sałatkę, czyli mieszankę świeżych pomidorów, ogórków, czerwonej cebuli, sera feta, oliwek Kalamata i oliwy. Inne sałatki to ateńska (Athenian) z sałaty Romaine z dodatkiem sera feta, cebuli i greckich oliwek. Dbającym o wagę polecam też domatosalata, sałatkę z pomidorów, cebuli, sera feta i oliwek. To przystawki na zimno. Na ciepło Grecy polecają: saganaki, roztopiony i przypieczony na patelni kawałek greckiego sera.
la większego efektu, tylko w USA, (jest to „wynalazek” chicagowskiej restauracji The Parthenon mieszczącej się w Greek Town) podczas podawania tej potrawy kelnerzy wykrzykują znane wszystkim opa!. Ser jest cały w płomieniach, które gasi się sokiem z cytryny. Saganaki je się przeważnie z chlebem, czasem z innym dodatkiem. A ponieważ mówimy o kuchni greckiej nie może w niej zabraknąć owoców morza, dlatego na ciepło podaje się grillowane ośmiorniczki lub pieczone kalamary, ale jeżeli jest to dla naszego żołądka zbyt wielka rewolucja to proponuję smażoną cukinię serwowaną z czosnkowym sosem skordalia (purée ziemniaczane z czosnkiem) lub smażoną oberżynę w pikantnym sosie pomidorowym oraz ciasta, czyli delikatne wielowarstwowe (z cieniutkich jak papier warstw kruchego ciasta) ciasto phyllo z nadzieniem z sera feta lub z mięsa.
Przejdźmy teraz do greckich zup. Fasolada, uważana za jedno z dań narodowych Greków. Ta zupa chyba nie wymaga dokładnego tłumaczenia, to po prostu zupa z białej fasoli z dodatkiem pomidorów, marchewki, dużej ilości selera naciowego, często podawana z oliwkami na stronie. Fakyes, kolejna zupa, tym razem z soczewicy z dodatkiem pomidorów i oliwy. Avgolemono czyli wariacja na temat naszego rosołku. To gęsty rosół z warzywami i ryżem lub z dodatkiem jajka i soku z cytryny. Kotosoupa, gęsty rosół z dodatkiem jarzyn, Revithosoupa czyli zupa groszkowa z ciecietrzycy oraz Psarosuopa, zupa rybna dla wszystkich miłośników owoców morza. Jej składnikami są różne gatunki ryb, marchewka, pietruszka, seler naciowy, cebula, ziemniaki z dodatkiem oliwy z oliwek. A co na drugie danie? Zacznijmy od dolmades czyli takich naszych gołąbków w miniaturce. Farsz przygotowywany jest z ryżu i mielonego mięsa, wszystko zawijane jest w marynowane liście winogron i polane sosem cytrusowym. Spankopita, rodzaj pieroga z nadzieniem z sera feta, szpinaku i aromatycznych ziół na cieście phyllo, często podawane z sosem pomidorowym. Moussaka, czyli lasagna, w której makaron został zastąpiony warstwami grillowanej oberżyny. Pozostałe składniki to tradycyjnie mięso, sos pomidorowy, sos beszamelowy oraz ser. W wegetariańskiej wersji zamiast mięsa dodawane są ziemniaki. Inną propozycją będzie Pastitsio w wersji mięsnej lub warzywnej. To typowe dla kuchni regionalnej danie makaronowe, zapiekane z mięsem lub warzywami, serem i sosem beszamelowym. Mięsożercy powinni koniecznie spróbować loukaniko smakowitą wędzoną kiełbasę z tak zaskakującymi dodatkami jak skórka pomarańczowa, nasiona fenkułu włoskiego i por. Keftedes, te kuleczki mięsne przyrządzane są najczęściej z wołowiny lub baraniny, pieczoną baraninę i oryginalne greckie gyros. Jeżeli lubicie jarzyny z nadzieniem to w menu znajdziecie pomidory lub papryki z różnymi nadzieniami. Spanakorizo to z kolei pilaw, którego głównymi składnikami są ryż, szpinak i ser, serwowane z sosem pomidorowym.
No i jeżeli spodnie nie pękają jeszcze w szwach to czas na deser. Baklava to ciasto phyllo na słodko, w którym kolejne warstwy nasączane są roztopionym masłem, posypywane mielonymi orzechami, a wszystko polane jest gęstym miodowym syropem. Ta słodka rewolucja dla naszych kubków smakowych najpierw nas wręcz „otumani” ilością cukru, ale z każdym kolejnym kęsem smakuje coraz lepiej. Galaktoboureko to z kolei przypominające naszą kremówkę kwadratowe ciastko z ciasta phyllo nasączonego w wodzie cytrusowej lub różanej. Karydopita czyli ciasto orzechowe, gdzie orzechy włoskie pokryte są grubą warstwą słodkiego syropu.
SMAQUCH