Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna
Za nami wakacje, co oznacza dla wielu osób koniec z błogim lenistwem i podjęcie prób znalezienia pracy. Dla niektórych będzie to pierwsza praca, dla innych kolejna, jednakże stres towarzyszący rozmowie kwalifikacyjnej zawsze jest taki sam.
Postanowiliśmy podać wam pomocną dłoń – oto kilka rad dla tych, którzy wybierają się na rozmowę o pracę.
Punktualność
Spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną może zostać odebrane jako brak szacunku do rekrutera. Dzień przed rozmową, połóż się wcześniej spać, dzięki czemu obudzisz się wypoczęty i bez worków pod oczami. Odpowiednio wcześniej wyjedź na spotkanie. Weź pod uwagę korki i utrudnienia na drodze. Jeśli wiesz, że spóźnisz się na rozmowę – zadzwoń i uprzedź o tym rekrutera.
Odpowiedni strój
Liczy się pierwsze wrażenie. Pamiętaj, aby ubrać się elegancko. Ubrania muszą być przede wszystkim czyste i schludne. Panowie powinni ubrać się w garnitur, a panie mogą wybrać garsonkę. Pamiętaj także o stonowanych kolorach – nie ubieraj jaskrawych kolorów, które mogą rozpraszać rekrutera, nie noś zbyt dużego dekoltu – to nie świadczy dobrze o tobie.
Odpowiednie zachowanie
Stres, który towarzyszy rozmowie kwalifikacyjnej może wyzwalać w nas różne zachowania. Częstym błędem popełnianym zwłaszcza przez młode osoby jest żucie gumy. Pamiętaj, aby przed wejściem na rozmowę wyrzucić gumę do śmietnika. Kandydat, który w trakcie rozmowy żuje gumę oceniony jest jako osoba nieelegancka i mało kulturalna. Staraj się także zapanować nad zdenerwowaniem, które może objawiać się poprzez drżenie rąk czy jąkanie. W żadnym wypadku nie używaj wulgaryzmów, zwracaj się do rekrutera z szacunkiem, nie spoufalaj się i nie opowiadaj zbyt dużo dowcipów. Ktoś może nie mieć poczucia humoru…
Wyłącz telefon
Pamiętaj, aby przed wejściem na rozmowę wyłączyć lub co najmniej wyciszyć telefon. Rozmowa o pracę jest spotkaniem biznesowym i odbieranie telefonu w jej trakcie jest przejawem braku szacunku do potencjalnego pracodawcy.
Wiedza o firmie
Przygotuj się do rozmowy i poczytaj w internecie o firmie, w której starasz się o posadę. Dokładnie zapoznaj się z wymaganiami na stanowisko, na które aplikujesz, przeczytaj opinie pracowników, zrób rozpoznanie wśród znajomych na temat firmy. Każda wiadomość może być pomocna. Brak wiedzy na temat przedsiębiorstwa sugeruje, że nie jesteś szczerze zainteresowany pracą.
Nie krytykuj
Niepochlebne wypowiedzi, złośliwe komentarze, ostra krytyka i oskarżenia pod adresem poprzedniego szefa nie świadczą za dobrze o tobie. Potencjalny pracodawca może uznać, że nie szanujesz swoich przełożonych i nie potrafisz okazać lojalności.
Powodzenia
MK