Jesień w ogrodzie
Jesień w ogrodzie
Jesień czuć w powietrzu, a piękne żółto-pomarańczowo-brązowe drzewa są dowodem namacalnym, że jesień na dobre zagościła w naszych ogrodach, parkach, itd. Czas pomyśleć, jak zabezpieczyć nasz ogród i trawnik, zanim przyjdzie zima. Oto kilka faktów i mitów odnośnie jesiennych porządków.
Nie koś trawy jesienią – MIT
Tak długo, jak trawa rośnie powinna być koszona, nawet jeżeli kalendarzowe lato już dawno się skończyło. Idealna wysokość trawnika zależy od klimatu, ale większość ekspertów zgadza się, że należy utrzymywać trawę o wysokości około 3 cali, a po ostatnim przycięciu w sezonie powinna wynosić od 1-1/4 cala do 1-1/2 cala wysokości. Dzięki temu łatwiej będzie usuwać opadające liście.
Wszystkie liście muszą być zebrane – PRAWDA
Tak, pozostawianie dużej warstwy liści powoduje, że w wilgotnych warunkach rozwijają się pleśń i grzyby, ale można też pozostałe (nie wszystkie) liście rozdrobnić. Nowoczesne kosiarki mają funkcję „mulch”, która tnie liście na kawałki.
Jesienią nic nie robimy – MIT
Wiara, że wiosenne deszcze sprawią, że ziemia będzie bardziej miękka i ławiejsza do przekopywania i pracy powoduje, że jesienią nie robimy nic. Warto już teraz dokładnie posprzątać w ogrodzie – usunąć uschniętę badyle i rośliny, a przede wszystkim należy zrobić wertykulację trawnika, aby zabezpieczyć go przed pleśnią.
Nawożenie ma sens tylko w lecie – MIT
Okazuje się, że tak długo jak rośnie trawa, pomimo spadku temperatury, można stosować nawożenie trawnika jesienią. Wybierz się do sklepu i sprawdź, jakie nawozy należy zasiać jesienią, jak odżywić trawę, aby wiosną miała łatwiejszy start. Jeśli teraz zadbasz odpowiednio o trawę, wiosną szybciej zazieleni się i piękny zielony dywan pokryje nasz ogród.
Sadzenie roślin odbywa się na wiosnę – MIT
Otóż nie, wiele roślin i drzewek może być sadzonych jesienią, kiedy słońce nie jest już tak silne. Oczywiście jesień to idealny czas na posadzenie cebulek roślin kwitnących wczesną wiosną
MK