Pogoda a ból
Pogoda a ból
Ostatnie wyniki badań naukowców wykazują ciekawą zależność między nasilaniem się bólu a panującą na zewnątrz aurą.
Osoby cierpiące na przewlekłe choroby powodujące ból są o 20% bardziej narażone na ból w dni, kiedy za oknem jest pochmurno i panuje niskie ciśnienie atmosferyczne. Naukowcy badający przede wszystkim pacjentów chorych na zapalenie stawów, fibromialgię, migrenę i bóle neuropatyczne doszli do wniosku, że gdy za oknem było pochmurno, wilgotno i panowało niskie ciśnienie ból się nasilał. Również wyższa prędkość wiatru była powiązana z większym odczuciem bólu. Nie zaobserwowali natomiast związku między opadami deszczu i spadkiem temperatury a nasileniem bólu.
Już od najdawniejszych czasów wiadomo było, że „zła pogoda” wpływa na pogorszenie się stanu emocjonalnego człowieka. Brak słońca, pochmurne deszczowe dni powodowały i nadal powodują u ludzi w lekkich przypadkach tzw. stan melancholii i zniechęcenia, zaś w ciężkich doprowadzają nawet do pogorszenia się występowania lub nasilania się stanów depresyjnych. Dziś wiadomo, że także typowe „łamanie w kościach” jest silnie uzależnione od pory roku i pogody. Dlatego większość osób częściej sięga po środki przeciwbólowe lub korzysta z usług masażystów i terapeutów jesienią.
Wyniki tych badań mogą być ważne dla pacjentów z dwóch powodów. Po pierwsze, przewidując pogodę będzie można opracować prognozę bólu (na wzór prognoz dla alergików), jeśli pozna się związek między pogodą a bólem. Po drugie pozwoli to osobom chorym na lepsze i bardziej efektywniejsze planowanie swoich działań. Oprócz tego rozszyfrowanie zależności intensywności bólu od pogody będzie ważnym krokiem w zrozumieniu tajemnic mechanizmu bólu.
A jeżeli dopadnie was ból polecamy sprawdzone sposoby na złagodzenie go i radzenie sobie z nim:
– zimne lub gorące okłady (kompresy, okłady żelowe, okłady z lodu lub termofor)
– kąpiele zdrowotne z dodatkiem ziół i minerałów (kąpiele z dodatkiem siarki, ziół o działaniu przeciwzapalnym, nalewki z ziół i bursztynu)
– dostarczanie minerałów i witamin w diecie (produkty zawierające kolagen, czyli żelatyna)
– środki zawierające witaminię D
– plastry i okłady, maści i żele do użytku zewnętrznego o działaniu rozgrzewającym lub ochładzające.
IB