Historia potraw stołu dziękczynnego
Historia potraw stołu dziękczynnego
Według tradycji większość potraw stanowiących menu kolacji dziękczynnej jest przygotowywana ze składników typowych dla tzw. New World (Ameryki za czasów pierwszych osadników). Podobno były to pokarmy jakie otrzymali pierwsi osadnicy, nazywani także Pielgrzymami, od rdzennych mieszkańców Ameryki.
Indyk (Turkey)
Nie wiemy na pewo czy ptak ten znalazł się na stołach w Plymouth, ale w notatkach u gubernatora Williama Bradforda dotyczących zbiorów pojawia się wzmianka o „wielkim stadzie dzikich indyków”, poza tym w relacji kolonisty Edwarda Winslowa także jest informacja mówiąca, że „zabito tyle indyków, że starczyły dla wszystkich na tydzień”. Z kolei historyk kulinarny Kathleen Wall uważa, że na stołach pojawiło się także inne ptactwo min. kaczki, gęsi, gołębie oraz ze względu na bliskość Atlantyku owoce morza (homary, ostrygi). Jednak wraz ze wzrostem popularności święta indyk stał się głównym daniem z powodów bardziej praktycznych niż symbolicznych. Angielscy osadnicy byli przyzwyczajeni do jedzenia drobiu podczas świąt, a dla pierwszych Amerykanów kury były bardziej cenione za jajka niż mięso, a mięso koguta było twarde i niesmaczne. Tymczasem indyki były tańsze i łatwe do utrzymania, wystarczająco duże, aby wyżywić całą rodzinę.
Nadzienie (Stuffing)
Wiemy, że pierwsi koloniści z Plymouth nie mieli dostępu do białej mąki ani masła, więc tradycyjne nadzienie z chleba nie byłoby jeszcze możliwe. Zamiast tego, według Wall, mogli użyć kasztanów, ziół i kawałków cebuli, gdyż ten farsz byłby typowy dla miejsca i czasów. Dziś nadziewamy ptaka kawałkami chleba i warzywami, aby był on soczysty i zyskał na smaku.
Żurawina (Cranberries)
Podobnie jak indyki, żurawina była szeroko dostępna, jednak sos nie pojawił się na stole, ponieważ zapasy cukru, które mieli koloniści, zostały prawie całkowicie wyczerpane po ich długiej podróży morskiej. Żurawina mimo swego cierpkiego smaku pojawiła się na stołach, ponieważ rośnie w obfitości na północnym-wschodzie, więc była łatwo dostępna i włączano ją do wielu potraw (pemmican – puree żurawinowe ze smalcem i suszoną dziczyzną). To generał Ulisses S. Grant zasłynął żądaniem podania żołnierzom żurawiny podczas Święta Dziękczynienia.
Tłuczone ziemniaki (Mashed Potatoes)
Ziemniaki nie były jeszcze dostępne w XVII-wiecznym Plymouth. Trafiły na stół dzięki pisarce, poetce i redaktorce Sarah Josepha Hale. Ta 36-letnia kobieta prowadziła intensywną kampanię na rzecz uznania Święta Dziękczynienia świętem narodowym. Jedną z form było publikownie na łamach swojego magazynu „Godey’s Lady’s Book” przepisów i opisów wyidealizowanych dań na Święto Dziękczynienia, które często zawierały tłuczone ziemniaki.
Sos (Gravy)
Prawdopodobne jest, że jakiś sos podawano podczas pierwszej uczty. Nie wiemy jaki, ale według Wall na pewno resztki indyka wrzucono do garnków i ugotowano bulion na następny dzień (uczta trwała 3 dni). Potem zagęszczono go ziarnami i tak powstał sos.
Kukurydza (Corn)
Kukurydza jest naturalnym symbolem sezonu zbiorów. Wiemy, że kukurydza była podstawowym składnikiem diety rdzennych Amerykanów i jej uprawa była duża. Według History Channel w XVII wieku podawano ją raczej w postaci chleba kukurydzianego, albo puree o gęstej konsystencji, prawdopodobnie słodzonej melasą. Dziś jemy kolby kukurydzy po części po to, aby pamiętać o gospodarzach Wampanoag, którzy nauczyli przybyszów, jak uprawiać rośliny na nieznanej amerykańskiej ziemi.
Słodkie ziemniaki (Sweet Potato)
Słodkie ziemniaki były popularne w południowych stanach, dynie w północnych. Ta potrawa to szczypta kultury kulinarnej Afryki. W domach czarnych pracowników plantacji serwowane były np. w postaci ciast. Zachowało się do dziś wiele przepisów. A jeżeli na wierzch dodajecie pianki marshmallows, to jest to pomysł firmy Cracker Jack pochodzący z broszury z przepisami z 1917 roku.
Zapiekanka z zielonej fasolki (Green Bean Casserole)
Popularny przepis został opracowany w 1955 r. przez Dorcas Reilly pracującą w kuchniach Campbell’s Soup Company w Camden w stanie New Jersey. Zadaniem było stworzenie przepisów o ograniczonej liczbie składników (firmy Campbell), które gospodynie domowe mogłyby szybko powielić. Jej oryginalny przepis zawierający 6 składników wciąż jest dostępny na Campbells.com.
Ciasto dyniowe (Pumpkin Pie)
Według Eating in America: A History rdzenni mieszkańcy jedli dynie w postaci deseru. Dynie (pumpkin, squash) były umieszczane w całości w popiołach lub żarze gasnącego ognia następnie zwilżone jakąś formą tłuszczu zwierzęcego i polane syropem klonowym lub miodem. Oczywiście w opisach Hale pojawiło się już ciasto dyniowe.
SMAQUCH