Stan nierównowagi hormonalnej
Stan nierównowagi hormonalnej
Przyczyn zaburzeń gospodarki hormonalnej może być wiele. Najpopularniejsze i najczęściej występujące to: menopauza, ciąża, zła dieta i brak snu, stres, niektóre leki, cukrzyca i problemy z tarczycą itd. Do listy tej niestety można dodać jeszcze wiele. Postanowiliśmy więc podpowiedzieć wam, na co należy zwrócić uwagę w przypadku, gdy z naszymi hormonami dzieje się coś niepożądanego.
Ciągłe zmęczenie
Nieustające zmęczenie, które nie mija, pomimo tego, że przeznaczyliśmy odpowiednio dużo czasu na sen i odpoczynek może być symptomem chronicznego zmęczenia powiązanego z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Jeżeli zauważycie, że przybraliście na wadze i jesteście w gorszym nastroju oznacza to, że macie do czynienia ze zbyt niskim wydzielaniem hormonów tarczycy (niedoczynność). Kiedy hormony wydzielane są w nadmiernej ilości (nadczyność) najczęściej jesteście pobudzeni, odczuwacie przyspieszoną pracę serca, intensywnie pocicie się i czujecie niepokój.
Zaburzenia snu
Przyczyną może być niski poziom melatoniny (z wiekiem produkujemy jej mniej), hormonu odpowiedzialnego za regulację twojego rytmu dobowego. Produkcję możemy wspomóc dzięki odpowiedniej diecie i suplementacji, zwłaszcza należy pić sok z wiśni. Za problemy ze snem może być odpowiedzialny także inny hormon: relaksujący i obniżający napięcie, progesteron. Jego poziom gwałtownie spada tuż przed miesiączką, a potem w okresie przekwitania.
Otyłość brzuszna
Przyczyną gromadzenia się tłuszczu w okolicach brzucha może być zbyt wysoki poziom kortyzolu, hormonu stresu. Krotyzol wydzielany jest w sytuacji stresowej, po jej ustąpieniu produkcja zmniejsza się. Jednak jeżeli utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie wtedy dochodzi nie tylko do odkładania się tłuszczu w okolicy brzucha, ale także do zaburzeń całego układu immunologicznego.
Wzrost wagi
Jeżeli pomimo ćwiczeń, dbania o dietę nadal tyjesz, przyczyną może być nieprawidłowe wydzielanie insuliny, hormonu regulującego poziom cukru w organiźmie. W zależności od stopnia zaawansowania można je wyregulować zmieniając sposób odżywiania lub stosując leczenie praktykowane w cukrzycy. Przyczyną wzrostu wagi może być także niedoczynność tarczycy lub nieprawidłowy poziom estrogenu.
Ciągły głód
Za nieustanne podjadanie można winić dwa związane ze sobą hormony: grelinę i leptynę. Grelina wysyła do naszego mózgu sygnał, że jesteś głodny, leptyna przeciwnie – daje znać, że zjadłeś już wystarczająco dużo i jesteś syty. Otyli jesteśmy zazwyczaj wtedy, gdy oba te sygnały są zaburzone, a najczęstszą przyczyną zaburzeń jest deprawacja snu. Jeżeli śpimy zbyt mało organizm próbuje regenerować się w inny sposób: o około 15 proc. zwiększa wydzielanie greliny i o tyle samo zmniejsza produkcję leptyny – dlatego jeżeli jesteśmy niewyspani czujemy silniejsze łaknienie i trudniej jest nam zaspokoić głód.
Zaburzenia pamięci
Problemy z koncentracją, wolniejsze przyswajanie informacji, zapominanie związane są z zaburzeniami w wydzielaniu estrogenu i progesteronu, które mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu. Problemy z pamięcią nasilają się w okresie menopauzy, mają także związek z problemami z tarczycą. Zdolność uczenia się i zapamiętywania może być upośledzona także przez wysoki poziom hormonu stresu.
Bóle głowy
Mają związek z zaburzeniem równowagi pomiędzy wydzielaniem estrogenu a progesteronu, które zdarzają się podczas cyklu miesięcznego, dlatego u wielu kobiet objawy migreny zmniejszyły się w okresie menopauzy. Jeżeli jednak tak się nie stało, a wręcz przeciwnie, z wiekiem bóle głowy nasiliły się, należy pamiętać, że dodatkowo obniżenie poziomu estrogenu prowadzi do mniejszej produkcji dopaminy i serotoniny, a więc substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Brak odpowiedniej ilości tego hormonu może więc objawiać się wahaniami nastroju i depresją.
CONCILIO