Pełnia księżyca
Pełnia księżyca
Oddziaływanie Księżyca na ziemię fascynowało i fascynuje naukowców, astronomów, malarzy i poetów. Podobno pełnia Księżyca wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Tak mówią dawne przesądy i wierzenia, a co na to naukowcy?
Według naukowców Księżyc powstał po zderzeniu się planety nazywanej przez naukowców Theą z Ziemią, ok. 30 do 50 mln po narodzinach Słońca. W wyniku zderzenia część płaszcza Ziemi i większość Thei utworzyły orbitujący pierścień materii wokół Ziemi. Z czasem materia skumulowała się, tworząc Księżyc, który widzimy dzisiaj.
Księżyc wpływa na nasz sen
Powszechnie uważa się, że zakłóca go i podobno powoduje, że śnimy inaczej niż zwykle, mamy wtedy częściej koszmary. Naukowcy jak zwykle podeszli do tematu bardzo rzeczowo i po przeprowadzeniu badań stwierdzili, że w czasie pełni Księżyca, aktywność mózgu związana z głębokim snem spadła u badanych o 30 proc, zaśnięcie zajęło im około 5 minut Więcej niż zwykle i spali średnio 20 minut krócej. Badani zgłaszali też, że czuli, że ich sen był gorszy, a poziom melatoniny (odpowiedzialnej za regulację cyklu snu i budzenia) był niższy.
Księżyc wpływa na nasze zdrowie psychiczne
Niektórzy uważają, że podczas pełni ludzie stają się bardziej agresywni. Naukowcy rzeczywiście zaobserwowali, że liczba przestępstw była znacznie wyższa w czasie pełni Księżyca, niż w inne dni. Poza tym sprawdzono, że placówki psychiatryczne przyjmują więcej osób, zwłaszcza pacjentów z gwałtownymi i ostrymi zaburzeniami zachowania, podczas pełni Księżyca niż w inne dni w miesiącu. Co ciekawe personel medyczny także jest przekonany, że cykl Księżyca wpływa na zdrowie psychiczne ich pacjentów.
Księżyc wpływa na nasze choroby sercowo-naczyniowe
Jest to bardzo popularne przekonanie, że choroby kardiologiczne są ściśle związane z fazą księżyca. Naukowcy objęli badaniami pacjentów cierpiących na ostre rozwarstwienie aorty i stwierdzili, że ci którzy byli operowani podczas pełni Księżyca, znacznie krócej zostawali potem w szpitalu. Średni okres pobytu wynosił 14 dni, a w czasie pełni 10. Oczywiście lekarze nie mogą wykonywać tego rodzaju operacji tylko w czasie pełni, ale informacja to może pomóc zapewnić pacjentom lepszą opiekę.
Księżyc wpływa na nasze działania
Oczywiście przekonane o słuszności tego stwierdzenia są osoby pracujące przede wszystkim z dziećmi, ponieważ to dzieci są bardziej podatne na zmiany zachowania. Jednak naukowcy podczas prawie dwuletnich badań dowiedli, że nie powinniśmy martwić się pełnią Księżyca. Na nasze zachowanie w dużej mierze wpływa wiele innych czynników: geny, aspekty psychospołeczne i edukacja, ale Księżyc do nich nie należy.
I na koniec jeszcze małe uzupełnienie. Otóż naukowcy nie byliby sobą, gdyby poprzestali tylko na jednych wynikach. Niedawno ponownie powrócono do sprawdzenia wpływu Księżyca na nasz sen i zdrowie psychiczne. Tym razem według danych nie odnotowano wpływu Księżyca. Tak więc pozostaje nam „przeprowadzenie” własnych badań, by upewnić się czy rzeczywiście jest to prawda.
CONCILIO