Jesień poetycka w JOM
Jesień poetycka w JOM
W trzeci czwartek miesiąca listopada w kawiarence JOM odbyło się poetyckie spotkanie upamiętniające początki działalności ZLP im. JP II w JOM, a było to 11 listopada 2004 roku pod duchową opieką ówczesnego opiekuna o.Władysława Gryzło SJ, wspaniałego artysty akordeonisty. Piętnaście lat spotkań poetyckich w JOM to prawdziwa przyjemność, najpierw w sali kolombier, w Auli Jana Pawła II, a od kilku lat w kawiarence JOM. W pierwszym spotkaniu nie było poetów, poezję czytali członkowie teatru „Rzepicha”. W styczniu przyszedł Władysław Panasiuk, znany poeta, eseista, krytyk literacki. W lutym Panasiuk przyprowadził poetę Andrzeja Tańskiego, przyszła również Maria Wolińska, którą poznałam na opłatku Radia Maria i tak się zaczęło, później przyszedł Andrzej Chojnowski z Basią, Antoni Bosak i inni. W ten oto sposób rozpoczęła się działalność ZLP im. JP II w Chicago.
Wielu zazdrośników, ludzi dążących do sławy chciało nam zaszkodzić, pisało paszkwile, ale tak się nie stało, jesteśmy, trwamy na straży prawdy i tożsamości. Wydaliśmy 12 almanachów poezji w doskonałym wydawnictwie pod redakcją dr Macieja Andrzeja Zarębskiego zam. w Zagnańsku koło Kielc. Mówiąc ZLP w Chicago mam na myśli wiele wspaniałych spotkań autorskich, poetów z Polski , zamieszkałych na emigracji, promocji książęk nie tylko u ojców jezuitów, ale również w Polsce i Kanadzie, prezentacja w Radio Maria i TV Trwam, w programie „O Nas dla Nasa” Sylwestra Skóry, Andrzeja Baraniak, a przede wszystkim w polonijnej prasie, tu chciałabym serdecznie podziękować Redakcji Kuriera Panu Markowi Bober i właścicielowi gazety Panu Adamowi Ocytce, który zamieszcza nasze relacje, informacje i zaproszenia. Czas biegnie jak zając przed myśliwymi, a my wciąż jesteśmy, trochę starsi i mądrzejsi o doświadczenia. Kilku poetów odeszło do wieczności, a wśród nich wspaniali z dużym dorobkiem artystycznym jak: Natalia Piekarska Poneta , autorka książki „Siedziałam za Katowice” , „Byłam na Rakowieckiej”, kochana Natalia będziemy ją pamiętać, autorka wielu książek dla dzieci. Odeszła, po trudnej chorobie Beata Dudek dobrze zapowiadająca się poetka, wciąż żyje w naszej pamięci. Leonard Gogiel Polak i Litwy, zmęczony trudną życiową sytuacją, więziony w Rosji. Ks. Jan Czesław Polak trwający na straży prawdy, bywał na każdych naszych spotkaniach, poetyckich wiosnach, jesieniach, opłatkach , okolicznościowych i miesięcznych. Władysław Janusz Obara aktor, wydawca, poeta, ostre prawdziwe pióro znawcy i polonisty, wybitnie utalentowany wszechstronnie artysta. Wszyscy żyją w naszej pamięci, modlimy się za ich spokuj każdego miesiąca, kiedy mamy spotkania. Są jeszcze inni, jak poeta Adam Latusek, wspaniały muzyk Stanisław Zieliński grający w duecie z o.Władysławem Gryzło SJ, Jerzy Wąsik użyczający swojego pięknego głosu do interpretacji piosenek i wierszy W. Panasiuka, moich i innych poetów, Jadwiga Preger akordeonistka , akompaniatorka zespołowi „Wici”, „Rzepisze” i wielu innym na polonii. Dużo się wydarzyło przez te 15 lat, pięknych i niezapomnianych wieczorów. Zrzeszenie organizowało szkolenia – warsztaty pisarskie, prowadzone przez dr. Agnieszkę Janiak z Uniwersytetu Wrocławskiego, Władysława Panasiuka i Katarzynę Murawską. Organizowaliśmy konkursy poetyckie z udziałem młodzieży szkolnej .
To piękne spotkanie rozpoczął o.Jakub Śpiewak SJ, który powitał gościa vice Konsula Piotra Semeniuka , poetów i zebranych. Jak przed każdym spotkaniem o. Jakub poprowadził modlitwę. Po modlitwie spotkanie prezes ZLP Alina Szymczyk poprowadziła wieczór, która przypomniała zebranym o działalności Zrzeszenia, przypomniała osiągnięcia członków i całej grupy. W kawiarence wypełnionej po brzegi poeci czytali swoje i nadesłane z Polski wiersze, otrzymując pamiątkowy dyplom z podpisem opiekuna o. Jakuba, wice konsula Pana Piotra Semeniuka i prezesa. Wiersze o różnorodnym temacie, większość patriotyczne, jesienne, liryczne, wspomnienia i miłosne, każdy przyniósł to co chciał zaprezentować, były wiersze satyryczne i w gwarze góralskiej.
Poeci zamieszkali w Polsce, również przysłali wiersz : s.Justyna felicjanka (Regina Sienicka), Janina Malicki, Robert Włoczyński, Hunert Kowalewski, Rita Dwernicka, Ewa Walkiewicz. Anna Konarska nadesłała swoje refleksje z Polski i piękne życzenia. Życzenia przysłala dr Teresa Kaczorowska (prezes) i członkowie Związku Literatów na Mazowszu,(…) życząc „dalszego rozwijania talentów polonijnych poetów, weny oraz wielu książek i publikacji za oceanem. „Trwajcie i dawajcie świadectwo polskości w Ameryce. Niech Bóg Was błogosławi. Z literackim pozdrowieniem”. Po prezentacji 10 utworów wręczono dyplomy przyznane przez Kapitułę Zrzeszenia dla Marii M. Purymskiej, Anny Waluś Sikoń, Eleonory Trzpit, Jana Zółtka, Józefa Maciarza Brody, Ryszarda Siek za dokumentację fotograficzna przez 15 lat, Antoniego Bosaka, który wrócił do Ojczyzny na początku jesieni. Kapituła przyznała pamiątkowe dyplomy, Janinie Malickiej, dr. Maciejowi A. Zarębskiemu, Ewie Walkiewicz, s. Justynie felicjance, O. Jerzemu Karpińskiemu SJ, poetów zamieszkałych w Polsce, współpracujących z Zrzeszeniem, rozsławiając dobre imię naszej grupy w Ojczyźnie.
Kapituła powołana w składzie opiekun duchowy, prezes ZLP, prezes ZKP Jan Kopeć, prezeska klubu Pojawianie Władysława Nowosad. Zabrał głos vice Konsul Piotr Semeniuk, dziekując za wspaniałą pracę na emigracji, wręczając dyplomy dla Prezesa ZLP, Marii Mili Purymskiej, Jana Zóltka, Antoniego Bosaka podpisane przez Konsula Generalnego Piotra Jnickiego . Tu chciałabym serdecznie podziękować Panu Konsulowi Generalnemu, jak również vice Konsulowi za obecność na Polonijnych uroczystościach, godne reprezentowania naszej Ojczyzny. Jesteśmy dumni ze współpracy w/w członków ZLP zamieszkałych w Polsce, bowiem jest ona pomostem twórczym łączącym Polskę z Polonią.
W wieczorze udział wzięli: Urszula Brynda, Ewa Belicki, Jerzy Kowalewski, Wiesława Sykut, Józef Maciarz- Broda, Beata Korzeniak, Jan Żółtek, Elżbieta Allen Oliwkiewicz, Maria Mili Purymska, Eleonora Trzpit, Anna Sikoń Waluś, Elżbieta Idziak, Hildegarda Wójtowicz, Alicja Adamczewska, Grażyna Jachymiak, Władysław Wytrwał, Leszek Bałdyga, autorka relacji. Po prezentacji wierszy, odbyła się sesja zdjęcaowa, której najważniejsza osoba była Pan vice Konsul Piotr Semeniuk. Kończąc relacje, życzę poetom dużo pięknych metafor, nowych publikacji.
Alina Szymczyk
Fot: Ryszard Siek