Nasza metryka a nasz wygląd
Nasza metryka a nasz wygląd
Od dawna wiadomo, że nie wszyscy starzeją się jednakowo. Jedni zachowują młodzieńczy wygląd do późnej starości inni niestety przedwcześnie wyglądają na dziadków własnych dzieci.
Pierwsze różnice w procesie starzenia się, czyli w tzw. wieku biologicznym można zauważyć już u 30-latków. I co się okazuje. Otóż wiek młodych organizmów ludzkich waha się od 20-stu kilku do prawie 60-tki. Dla nas to niezbyt miła wiadomość, ale według lekarzy jest to fascynujący fakt. Dlaczego? Ponieważ gromadząc takie dane jak różnica pomiędzy rozmiarem pasa i bioder, grubość tkanki tłuszczowej czy stan naszych żył i serca zauważyli ich wpływ na nasz starczy lub młodzieńczy wygląd. Stwierdzili również, że są one najważniejszymi, choć nie jedynymi czynnikami jeżeli mówimy o tempie starzenia się. Dołącza do nich jeszcze nasz wiek psychologiczny. Według badań, dla tych, którzy starzeją się szybciej rok chronologicznego starzenia się jest równoznaczny trzem latom wieku psychologicznego. Osoby takie nie tylko wyglądają, ale zazwyczaj też czują się o wiele starzej.
Tak więc pytanie jakie stawiają sobie naukowcy brzmi: Czy możemy cofnąć czas? Niestety druzgocąco szczera odpowiedź brzmi: NIE. Ale możemy spowolnić ten proces. Jak? Dzięki zmianom w naszym środowisku i sposobie życia. Żyjmy zdrowo, gdyż ma to ogromny wpływ na nasz wygląd. Stosujmy zdrowe diety bogate w naturalne witaminy i mikroelementy, ćwiczmy, zażywajmy ruchu na świeżym powietrzu, starajmy się zachować pogodę ducha i odstresowywać naszą psychikę. Nie przesadzajmy z używkami i wysypiajmy się. Proces starzenia się według naukowców możemy zdefinować jako interakcję naszych genów z otaczającym nas środowiskiem. Ważne jest, abyśmy starali się być młodzi jak najdłużej, ponieważ może to mieć też wpływ na zachowanie zdrowia i uniknięcie przedwczesnego zachorowania na choroby wieku starczego.
Zapamiętajmy, że genów nie zmienimy, ale możemy dbać o siebie, co w perspektywicznym spojrzeniu pomoże nam dożyć spokojnej i zdrowej starości.
IB
Comments (0)