Sylwester na słonecznej Florydzie
Sylwester na słonecznej Florydzie
Półwysep Florydzki jest najdalej wysuniętym na południe obszarem Stanów Zjednoczonych. Opływają go wody Zatoki Meksykańskiej od zachodu i Oceanu Atlantyckiego od wschodu.
70 procent obszaru półwyspu pokrywają lasy i tropikalna roślinność. Znajdują się tu także ogromne obszary bagienne, na których w znacznej części ustanowiono Park Narodowy Everglades. Wokół południowych wybrzeży Florydy rozciąga się jeden z największych na świecie łańcuchów raf koralowych będących ulubionym miejscem wypraw płetwonurków. Półwysep Florydzki zakończony jest archipelagiem Key West. Większa część stanu charakteryzuje się podzwrotnikowym, tropikalnym klimatem, gdzie średnia roczna ilość pełnych słonecznych dni przekracza 300. Z tego też powodu Floryda nazywana jest potocznie Słonecznym Stanem.
Nazwę La Florida (kwiat) nadał półwyspowi jego hiszpański odkrywca Ponce de Leon będący pod wrażeniem napotkanego bogactwa roślinności. Ponce de Leon wyruszył z Hispanioli (dzisiejsze Haiti) w poszukiwaniu bogactwa, sławy a także jak głosi legenda Fontanny Młodości. Wyprawa dotarła do półwyspu w 1513 roku w dzień Wielkiej Nocy. W 1521 roku król Ferdynand ustanowił Florydę kolonią hiszpańską, a jej odkrywcę Ponce de Leona mianował gubernatorem. Aby wzmocnić zagrożoną przez piratów i francuskich Hugenotów pozycję Hiszpanii na Florydzie, król Filip II zlecił zbudowanie fortu i obsadzenie go stałym garnizonem. Wykonując ten rozkaz Pedro Menendez de Aviles założył w 1565 roku miasteczko St. Augustine oraz pierwszą misję katolicką na kontynencie. Położone nad Atlantykiem w północnej części Florydy St. Augustine jest najstarszym miastem w obecnych granicach Stanów Zjednoczonych. Po okresie zmieniającego się panowania hiszpańskiego i brytyjskiego, Floryda ostatecznie została przekazana w 1821 roku rządowi USA. Przez długi okres czasu Floryda znana była przede wszystkim jako słabo zagospodarowany stan rolniczy. Gwałtowny rozwój regionu nastąpił po roku 1950. Przez 40 lat liczba ludności stanu wzrosła z 2,8 mln. do 13 mln. Obok uprawy cytrusów, rozwinął się także przemysł elektroniczny.
Podstawową jednak gałęzią gospodarki stała się turystyka. Wykorzystując położenie, gorący klimat, brak zimy i trwający okrągły rok sezon, zbudowano na Florydzie ogromną ilość ośrodków turystycznych.
Co warto zobaczyć na Florydzie?.
W 1971 roku koncern Disneya wybudował pod Orlando olbrzymie centrum rozrywki, znane jako Disney World. Należące do kompleksu parki odwiedzane są rocznie przez 41 mln. gości. Znanym ośrodkiem wypoczynku i rozrywki stało się Miami. Będąc na Florydzie trudno nie odwiedzić otwartego dla publiczności Centrum Kosmicznego na Przylądku Canaveral. Floryda to jednak plaże, słońce oraz dzika i bogata przyroda. W parku Everglades zobaczyć można żyjące w swoim naturalnym środowisku aligatory. W czasie rejsu statkiem ze szklanym dnem przy archipelagu Key West turyści mogą podziwiać podwodne życie wokół rafy koralowej. Floryda to typowe miejsce wypoczynku. O każdej porze roku panuje tu wakacyjny nastrój co jest dodatkową atrakcją dla zaganianych ludzi z wielkich miast. Zmęczeni słońcem i aktywnym wypoczynkiem na plażach, turyści chętnie odwiedzają wieczorami liczne nadmorskie bary i restauracyjki oferujące egzotyczne potrawy i trunki spożywane przy muzyce na żywo.
Zapraszamy na wycieczkę
po Florydzie i Sylwestrowe szaleństwo
z biurem Rek Travel!!!!