Jak powstrzymać łysienie
Jak powstrzymać łysienie
Mimo tego, że wypadanie włosów u panów jest zjawiskiem powszechnym, wciąż traktowane jest jak temat tabu, a wielu mężczyzn wstydzi się szukać pomocy.
Łysienie powszechnie nazywane łysieniem “typu męskiego, w literaturze naukowej określa się jako androgenowe, choć niestety może także dotykać panie. U panów zwykle pojawia się koło 50. roku życia, zaś u pań dopiero po 70. Jego podłożem jest nadwrażliwość organizmu na pochodną testosteronu, która jest często dziedziczna, dlatego bardzo często sprawdza się reguła, że jeżeli ojciec cierpi na ten typ łysienia, jego syn również będzie tracił włosy w podobny sposób. Łysienie androgenowe u mężczyzn zwykle rozpoczyna się cofnięciem linii włosów na czole i skroniach, a następnie przerzedzeniu ulegają włosy na czubku głowy. U pań linia włosów nie ulega przesunięciu, jednak tracą one swoją gęstość.
Łysienie często jest następstwem nieodpowiedniej diety (niedobory pokarmowe) i stylu życia (stres). Włosy mogą również wypadać jako skutek uboczny przyjmowania leków. U podłoża łysienia mogą również leżeć zaburzenia hormonalne. Dlatego zawsze w przypadku tracenia włosów, kiedy proces rozpoczął się nagle lub towarzyszą mu inne objawy, powinno się skontaktować z lekarzem specjalistą.
Jak się okazuje łysienie można skutecznie zahamować, a nawet leczyć, ale w tym celu należy poddać się profesjonalnym zabiegom. Jednym z nich jest mezoterapia igłowa, która polega na iniekcji preparatu pod skórę na głowie igłą w kilkumilimetrowych odstępach. Mikrouszkodzenia pobudzają metabolizm skóry i korzystnie wpływają na mieszki włosowe. Włosy stają się silniejsze i gęstsze. Podobny efekt można uzyskać stosując laseroterapię małej mocy. Zabieg (4-5 sesji) przeprowadza się z użyciem specjalnego hełmu, który oprócz emitowania wiązek laserowych masuje również skórę, co dodatkowo wpływa korzystnie na jej ukrwienie. Innym bezpiecznym zabiegiem jest karboksyterapia, która polega na podaniu podskórnie dwutlenku węgla. Stymuluje ona rozrost naczyń krwionośnych i zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, co w szybkim tempie poprawia kondycję skóry. Stosuje się ją przy cienkich i wypadających włosach, łuszczycy skóry głowy i łysieniu plackowatym. Są także iniekcje z osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej, które uzyskuje się filtrując krew pacjenta. Preparaty te zawierają komórki macierzyste, które regenerują mieszki oraz stymulują w naturalny sposób mieszki włosów do lepszej pracy. Oczywiście popularna choć najbardziej inwazyjna metoda to przeszczep włosów. Nie jest ona jednak optymalna we wszystkich przypadkach, ponieważ nie usuwa samej przyczyny łysienia. Przeszczep zawsze powinien być wykonywany w profesjonalnych i sprawdzonych gabinetach. Niezależnie od wybranej metody najpierw należy odbyć konsultację z trychologiem, czyli specjalistą od włosów, który profesjonalnie zdiagnozuje przyczynę oraz zaleci odpowiednie leczenie.
A co z panami, którzy wolą maskować łysienie. I tu także możemy coś polecić, mikropigmentację. Metoda ta polega na wprowadzaniu barwnika pod skórę głowy (podobnie jak tatuaż). Nakłucia tworzą wrażenie mieszków włosowych i idealnie sprawdzają się u panów, którzy golą głowę. Efekt takiego zabiegu utrzymuje się do czterech lat.
CONCILIO