Zaoszczędzić w sezonie świątecznym
Zaoszczędzić w sezonie świątecznym
Zakupowe szaleństwo trwa. W domu przybywa prezentów, a w portfelu lub na koncie bankowym ubywa pieniędzy.
Jeśli nie chcesz zbankrutować, zacznij przestrzegać naszych porad:
► zaplanuj budżet – zanim wyruszysz na zakupy usiądź i pomyśl, ile prezentów musisz kupić, komu i w jakiej kwocie. Zrób listę osób i do każdej dopasuj prezent. W sklepie skup się tylko na tych rzeczach, które masz na liście. Nie kupuj upominków, które „mogą ci się przydać”, bo najczęściej takie drobiazgi pozostają w domu.
► kontroluj wydatki – zbieraj paragony, zapisuj wszystkie wydatki na prezenty i upominki, kontroluj wydatki na karcie kredytowej. Jeśli masz taką możliwość, to otwórz konto, na które wpłacisz całość kwoty na świąteczne wydatki i idąc na zakupy tylko z tego konta korzystaj.
► tnij ekstra wydatki – pomyśl, z jakich rzeczy możesz zrezygnować, aby zaoszczędzić na ekstra prezenty. Może warto zrezygnować z kupowania kawy w sieciówkach lub kolejnego zdjęcia ze św. Mikołajem. W ten sposób wygenerujesz ekstra budżet na prezenty.
► ustal listę prezentów – święta to okres, kiedy spotykamy się w szerszym gronie, więc może warto zadzwonić i ustalić listę prezentów. Metod jest wiele – można ustalić kwotę do jakiej kupujemy prezenty, można zrobić losowanie i wtedy kupujemy tylko prezent dla wylosowanej osoby, można kupić tylko prezenty dla dzieci, można także zrezygnować z zakupu jakichkolwiek prezentów np. a rzecz pomocy innym poprzez przystąpienie do różnych akcji charytatywnych.
► postaw na tradycję – obecnie święta najbardziej kojarzą się z obdarowywaniem się prezentami, a tym samym zapominamy o tradycjach, które często kosztują tak niewiele. Zamiast kupować pierniki i inne ciasteczka, można je wspólnie wykonać w domu. Zamiast kupować nowe ozdoby choinkowe, może warto usiąść z dzieckiem i wykonać tradycyjny łańcuch z papieru, jak robiliśmy to w dzieciństwie. Warto także wybrać się na wspólne kolędowanie, odpalenie światełek na choince, a w święta obejrzeć jakiś tradycyjny film.
► szukaj ofert – kontroluj emaile z ofertami i gazetki, które przychodzą pocztą do twojego domu, śledź na bieżąco stronę Groupon lub LivingSocial.
► podziel się obowiązkami – jeśli w tym roku święta odbywają się u ciebie w domu, podziel się pracą i wydatkami z innymi. Ustal listę potraw, które chciałbyś, aby zagościły na twoim stole, a następnie zadzwoń do gości i poproś o przygotowanie poszczególnych dań. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz na półproduktach, ale także nie padniesz ze zmęczenia przy świątecznym stole.
► uważaj na promocje – dokładnie sprawdzaj ceny produktów, które kupujesz. Okres świąteczny to czas, kiedy niektóre sklepy próbują różnych sztuczek i nie zawsze kupując oszczedzasz. Jeśli masz taką możliwość, sprawdź ceny w różnych źródłach.
Powodzenia!
MN