Betlejem dla Świata
Betlejem dla Świata
Okres przedświąteczny dla Teatru Scena Polonia oraz Studia Teatralnego Modjeska to intensywne próby do spektaklu, który zachwyca nas już od lat. Ich efekt mogliśmy niedawno podziwić na scenie. W tym roku nie było inaczej Wielki Świąteczny Festiwal „Betlejem dla Świata” znów oczarował widzów. Kinga Modjeska wraz ze swoimi aktorami wystawiła barwne widowisko, które oprócz gry aktorskiej wypełnione było tańcem i piosenkami. Scenariusz opierał się na pomyśle gorączkowych przygotowań w niebie i na ziemi związanych z narodzinami małego Jezuska. W niebie to anioły i aniołki pod wodzą Archanioła, którego bystrym oczom nie umknie nawet najmniejszy pyłek kurzu, odkurzały, trzepały puchowe poduchy, uwijały się niczym w ukropie, wszystko po to, by powitać dzieciątko. Ale jak wspomnieliśmy porządkowano nie tylko każdy zakamarek nieba.
Także na ziemi widać było gorączkowy pośpiech, aby tylko zdążyć na czas. Na szczęście udało się i wszyscy zarówno ci na górze, jak i na dole z nadzieją w sercach oczekiwali na narodziny Pana Jezusa. A kiedy małe dzieciątko pojawiło się w skromnej szopce przyszedł czas na odwiedziny i złożenie darów, na wzór biblijnej historii o trzech wędrowcach przybyłych z dalekich krain, by złożyć hołd i dary nowonarodzonemu. Oni złożyli wraz z pokołonami złoto, mirrę i kadzidło, występujący w Betlejem dla Świata ofiarowali dary zarówno wyjątkowe jak i oryginalne czyli piosenki i tańce z różnych stron świata. Betlejemską szopkę odwiedziły więc egzotyczne tancerki z Hao Dance Art oraz tancerze z Ballet Folklorico Sones Mecicanos. Występ azjatyckich tancerek cechowała głównie gracja wykonywanych ruchów i obrotów, akrobatyczna wręcz zwinność i dbałość o detale. Tancerze meksykańscy wnieśli z kolei radość swym entuzjastycznym występem. Ich dynamiczne, żywiołowe tańce, przytupy oraz kolorowe, falbaniaste spódnice wirujące podczas licznych obrotów zachwyciły publiczność. Naszych rodzimych artystów reprezentowali tym razem górale. Zaśpiewali, zatańczyli i zagrali dla malusieńkiego jak tylko górale potrafią najlepiej, łącząc tradcyję z folklorem. Na szczególną uwagę zasługują oczywiście najmłodsi aktorzy świątecznego festiwalu. Dzieci nie tylko bardzo profesjonalnie odegrały swoje role ale także skradły serca oglądających. Zwłaszcza najmłodsza grupa przedszkolaków przebrana za urocze owieczki wywołała uśmiech na twarzach widzów i dumych rodziców. Przy tej okazji mała dygresja. Cieszy fakt, że polonijni rodzice dbają o wszechstronną edukację swoich pociech i zapisują je do studia teatralnego. Dzięki temu potem my widzowie mamy okazję oglądać te czarujące popisy najmłodszych Polonusów. Podsumowując, kolejny Wielki Świąteczny Festiwal „Betlejem dla Świata” za nami, kto nie był niech żałuje, bo w tym roku po raz pierwszy przedstwienie miało także swoją anglijęzyczną wersję. Ale nic straconego, za rok zapewne znów zasiądziemy na widowni, bo jest to impreza, która na stałe zagościła nie tylko w repertuarze teatrów Kingi Modjeskiej ale także w kalendarzach chicagowskich imprez świątecznych.
Twórcy i występujący w tegorocznym Betlejem dla Świata:
Olga Butryn (Matka Boska), Aleksandra Mierzejewska (Anioł), Małgorzata Kwaśniewicz (Góralka), Grażyna Kwintal (Góralka), Janna Parzych (Góralka), Andrzej Balawender (dźwięk i nagrania), Andrzej Dylweski (dźwięk i nagrania), Marcin Kowalik (Archanioł), Andrzej Krzeptowski (Góral), Krystian Nowak (Góral), Steve Olivieri (Anioł), Paweł (Anioł), Marcin (Anioł), Jacek (Anioł), Kinga Modjeska (reżyseria i scenariusz), Anna Radzikowska (scenariusz), Anna Gardulski (kostiumy)