Sposoby na kaca
Sposoby na kaca
Oczywiście najlepszym sposobem jest niepicie alkoholu, ale w okresie świątecznym jest to raczej nie do wykonania.
Kac, zwany też syndromem dnia następnego, zwykle objawia się bólem głowy, nudnościami, zmęczeniem i sennością, ponieważ organizm musi walczyć ze skutkami zatrucia alkoholowego. Naukowcy twierdzą, że objawy kaca można łagodzić. Wystarczy zwiększyć tempo metabolizmu alkoholu poprzez wpływ na aktywność enzymów dehydrogenazy alkoholowej (ADH) i dehydrogenazy aldehydowej (ALDH). Ale co to oznacza w praktyce?
Naukowcy przetestowali różne produkty spożywcze w poszukiwaniu idealnego remedium na nieprzyjemne skutki picia. Wybrali te, które mają największy wpływ na wyżej wymienione enzymy i doszli do wniosku, że idealny lek na kaca powinien składać się w 65 proc. z soku z gruszki, 25 proc. z soku z limonki i 10 proc. z wody kokosowej. Taka mieszanka najlepiej wpływa na aktywność enzymów (ADH o 23% i ALDH o 70%) odpowiedzialnych za rozkład alkoholu i usuwanie z organizmu aldehydu octowego, który jest głównym sprawcą kaca. Dodatkowo dla wzmocnienia efektu powinno się również zjeść ser, pomidory i ogórki. Na liście produktów, które łagodzą objawy kaca, znalazły się też czarna i zielona herbata. Pomóc może również maślanka, napój probiotyczny, daktyle, kakao, imbir.
Nie poprzestali jednak tylko na tych badaniach. Ułożyli także listę produktów, które koniecznie należy unikać w przypadku kaca, gdyż osłabiają one działanie enzymów. Na przeciwległym biegunie znalazły się więc kawa, krowie mleko, jajka, przyprawy takie jak pieprz, goździki, kminek, cynamon, a także orzeszki ziemne, proso i kukurydza. Ciekawi zwłaszcza obecność na tej liście kawy uważnej przez wielu za idealne remedium. Otóż kawa znacznie obniża efektywność enzymu ALDH, co może prowadzić do nagromadzenia się w organizmie aldehydu octowego co powoduje, że będziemy cierpieć dłużej.
A jakie są środki zaradcze by uniknąć kaca?
Przed piciem należy: pić dużo wody, najeść się, napić się mleka, zjeść coś słodkiego, przyjąć multiwitaminy, a w szczególności B1 i B12.
W trakcie picia: rozcieńczaj drinki wodą lub tonikiem, pomiędzy pij soki lub wodę, pij z umiarem, nie mieszaj alkoholi, wybieraj alkohole jasne bez kongenerów, unikaj napojów gazowanych.
Przed snem: korzystaj ze świeżego powietrza, wypij wodę mineralną lub izotonik, połknij aspirynę i witaminę B i C.
Po przebudzeniu: weź prysznic, idź na spacer, poćwicz lub pobiegaj, zjedz śniadanie.
Na koniec jeszcze kilka ciekawych statystyk związanych z syndromem dnia poprzedniego.
U przeciętnego pijącego kac pojawia się po wypiciu 1,5 grama czystego etanolu na 1,5 kg masy ciała w przeciągu 4-6 godzin. Kac może trwać od 8 do 24 godzin. Niestety tylko 25% pijących nie odczuwa kaca. Przeciętny Europejczyk ma kaca przez 1453 dni. Jeżeli chodzi o dane dotyczące absorbcji alkoholu to wygląda to następująco: 20% przez żołądek i 80% przez jelito cienkie. Wypity alkohol wydalany jest w 5% przez płuca (wydychane powietrze), 5% nerki (wydalane z moczem), 90% wątrobę (metabolizowane w tym organie).
CONCILIO