Brzoskwinie, nektarynki – symbol młodości, odnowy i witalności
Brzoskwinie, nektarynki – symbol młodości, odnowy i witalności
W Japonii brzoskwiniami polerują drewno. Brzoskwinia jest stanowym owocem Południowej Karoliny, a jej kwiat, stanowym kwiatem w Delaware.
W Chinach mają trochę inne podejście do drzewa brzoskwini. Otóż Chińczycy uważają je za przeklęte przez Bogów, a zatem przynoszące nieszczęście. To dziwne bo zakłada się, że brzoskwinie pochodzą właśnie z Chin. Zresztą do dnia dzisiejszego Chiny są największym uprawcą światowym.
To perskie jabłko, jak mówili o brzoskwini Rzymianie, to kolejny na liście niebywale zdrowy owoc. Zalecana jest osobom z chorobami reumatycznymi oraz układu moczowego z uwagi na działanie moczopędne i zasadotwórcze.
Owoc ten pełen jest błonnika oraz beta-karotenu, prosektutora witaminy A. Błonnik pomaga, jak wiemy, w trawieniu i metabolizmie. Beta-karoten natomiast chroni przed drobnoustrojami oraz ma działanie antyoksydacyjne. Brzoskwinie pomagają nam w usuwaniu wolnych rodników z organizmu, a co za tym idzie, spowalniają procesy starzenia. Zapewne każdy słyszał o brzoskwiniowej cerze, niestety nie każdy może się nią pochwalić. Brzoskwinia może wam w tym pomóc.
W brzoskwini znajdziemy również wapń, magnez i żelazo oraz witaminy z grupy B, witaminę PP i C. Tej ostatniej jest więcej w nektarynce niż brzoskwini.
Ze względu na wysoki poziom kwasu foliowego owoc ten polecany jest kobietom w ciąży.
Kolejnym ciekawym pierwiastkiem występującym w dużych ilościach w brzoskwini jest bor. Bor jest niezbędny w zachowaniu właściwej gospodarki wapniowej w organizmie. Pomaga w zapobieganiu osteoporozie.
Jest zbawienny dla kobiet w okresie menopauzy, nie tylko ze względu na pozytywne działanie na kości, ale również podnosi poziom estrogenu – hormonu “produkującego kobiecość.”
Ogolona brzoskwinia to nic innego jak druga nazwa na nektarynki. W przeciwieństwie do brzoskwiń, skóra nektarynek jest śliska i nie posiada włosków. Brzoskwinia początkowo podejrzana była o skoligacenie się ze śliwką, co miało nam niby dać owoc – nektarynkę. Badania DNA wykazały jednak, że mezalians nie został popełniony i nektarynka stała się nektarynką poprzez wystąpienie genu recesywnego w brzoskwini.
Z nektarynki najczęściej robi się przetwory typu dżemy, soki, kompoty i galaretki. Nie jest najlepszym owocem do suszenia w przeciwieństwie do brzoskwini.
Owoce te nie zawierają soli i tłuszczy dlatego też są bardzo polecane osobom z nadciśnieniem oraz wysokim cholesterolem.
Brzoskwiniowy cobbler z kruszonką
Składniki na część owocową:
6–8 średniej wielkości brzoskwiń, obranych
1 łyżka skórki z cytryny, startej
2 łyżki świeżego soku z cytryny
1/4 cup cukru
1/4 cup mąki
Składniki na kruszonkę:
1 cup mąki
1/2 cup brązowego cukru
1/2 łyżeczki soli
1/4 funta (jest to 1 podłużna laska masła amerykańskiego) niesolonego masła – masło musi być bardzo zimne i pokrojone w średniej wielkości kostki
• Zagotuj garnek wody.
• Do zagotowanej wody włóż na około 1 minutę (aż poluzuje się skórka) brzoskwinie.
• Obierz brzoskiwnie ze skóry.
• Pokrój owoce na półksiężyce.
• W misce delikatnie wymieszaj wszystkie składniki na część owocową: pokrojone owoce, skórkę i sok z cytryny, cukier, mąkę.
• W elektrycznym mikserze wyposażonym w łopatkę wymieszaj wszystkie składniki na kruszonkę. Uwaga! Masło musi być bardzo zimne. Mieszaj na niskich obrotach tylko do momentu aż kostki masła oblepią cukier i mąkę a sama kostka zmniejszy się do wielkości groszku.
• Jeśli nie posiadasz elektrycznego miksera, wymieszaj wszystko w misce ręką.
• Nastaw temperaturę w piekarniku na 350F.
• Małe, żaroodporne miseczki wypełnij do połowy owocową mieszanką.
• Górę owoców posyp 1 cm kruszonki.
• Piecz około 40-45 minut.
Podawaj z lodami, najlepiej waniliowymi.
Comments (0)