Kościół obchodzi święto Trzech Króli
Kościół obchodzi święto Trzech Króli
6 stycznia Kościół katolicki i chrześcijanie innych wyznań obchodzą uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazywane świętem “Trzech Króli”. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich.
6 stycznia ulicami miast przechodzą Orszaki Trzech Króli. Są to publiczne jasełka, w których często biorą udział całe rodziny. W programie jest wspólne kolędowanie i wystawianie scen związanych z Bożym Narodzeniem. Orszaki Trzech Króli są organizowane od 12 lat i wciąż zyskują na popularności. W ubiegłym roku wzięło w nich udział około 1 miliona 200 tysięcy uczestników. Również w Chicago odbywa się Orszak Trzech Króli. W tym roku miał on miejsce w niedzielę, 5 stycznia i przeszedł z kościoła św. Ferdynanda do kościoła św. Władysława.
6 stycznia Kościół wspomina ewangeliczne wydarzenie, kiedy Mędrcy ze Wschodu, nazywani “królami” lub “magami”, prowadzeni przez Gwiazdę dotarli do Betlejem. Tam złożyli pokłon nowo narodzonemu Jezusowi, uznając w nim Mesjasza. Oznacza to, że Zbawiciel przyszedł na świat z misją pokoju do wszystkich ludzi, nie tylko do narodu wybranego. Dlatego w tradycji przedstawia się Mędrców, jako reprezentantów trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki.
Na pamiątkę darów, które Chrystusowi złożyli mędrcy – złoto, kadzidło i mirrę, w kościołach święci się kredę i kadzidło. Kredą wypisuje się na drzwiach domów litery K, M, B oraz cyfry nowego roku. Litery oznaczają imiona Magów: Kacper, Melchior i Baltazar lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: “Christus mansionem benedicat”, to znaczy “Niech Chrystus błogosławi ten dom”. Z kolei kadzidło służy do okadzenia mieszkania.
Zdj. Andrzej Brach